Pike County Board Of Elections 2007 OFFICIAL General Election Results
  Total Vote   Blooming Grove Delaware 1 Delaware 2 Dingman 1 Dingman 2 Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2 Lehman 1 Lehman 2 Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp Palmyra Porter Shohola Westfall
Total Voter Turnout 8436 754 516 508 993 658 595 363 381 348 352 292 380 318 403 532 96 471 476
Justice of the Supreme Court
  Total Vote   Blooming Grove Delaware 1 Delaware 2 Dingman 1 Dingman 2 Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2 Lehman 1 Lehman 2 Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp Palmyra Porter Shohola Westfall
Debra Todd - Dem 3311 317 177 178 393 281 208 112 114 157 172 146 192 134 129 178 37 211 175
Seamus McCaffery - Dem 3251 307 172 176 375 278 216 120 125 161 163 137 162 138 137 188 29 203 164
Maureen E. Lally-Green - Rep 4459 431 306 270 503 332 335 226 242 165 153 110 165 148 223 346 53 211 240
Mike Krancer - Rep 3982 392 269 240 470 298 291 215 227 149 135 102 143 131 195 291 44 160 230
Judge of the Superior Court
  Total Vote   Blooming Grove Delaware 1 Delaware 2 Dingman 1 Dingman 2 Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2 Lehman 1 Lehman 2 Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp Palmyra Porter Shohola Westfall
Christine Donohue - Dem 3424 321 194 184 396 291 208 119 123 160 167 160 192 137 151 178 36 221 186
Ron Folino - Dem 2718 271 150 139 323 227 152 100 97 152 131 130 156 101 115 136 23 162 153
John Younge - Dem 2679 269 131 131 311 233 154 94 95 137 150 128 160 96 107 140 25 166 152
Cheryl Lynn Allen - Rep 4430 421 302 266 508 331 336 225 246 165 156 114 166 152 215 335 52 199 241
Bruce F. Bratton - Rep 4097 404 272 248 471 301 308 222 224 156 147 98 150 138 196 314 48 167 233
Jackie Shogan - Rep 4320 424 285 258 490 328 341 231 241 153 151 105 138 143 210 350 59 192 221
Common Pleas Court Judge 60th District
  Total Vote   Blooming Grove Delaware 1 Delaware 2 Dingman 1 Dingman 2 Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2 Lehman 1 Lehman 2 Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp Palmyra Porter Shohola Westfall
Greg Chelak - Dem/Rep 6837 633 409 382 843 552 467 309 319 277 293 222 295 261 326 422 77 372 378
County Commissioners - 4 Year Term
  Total Vote   Blooming Grove Delaware 1 Delaware 2 Dingman 1 Dingman 2 Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2 Lehman 1 Lehman 2 Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp Palmyra Porter Shohola Westfall
Karl A. Wagner, Jr. - Dem 3717 278 193 178 454 299 228 113 141 170 159 178 233 188 179 197 32 261 236
Ileana Hernandez - Dem 3249 236 243 255 395 279 159 110 105 162 178 130 161 125 157 151 26 196 181
Harry Forbes - Rep 4459 476 262 260 518 358 341 229 238 143 142 131 158 147 210 346 55 206 239
Richard A. Caridi - Rep 4540 529 254 244 496 342 384 233 259 156 153 113 152 149 203 359 61 209 244
District Attorney - 4 Year Term
  Total Vote   Blooming Grove Delaware 1 Delaware 2 Dingman 1 Dingman 2 Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2 Lehman 1 Lehman 2 Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp Palmyra Porter Shohola Westfall
Raymond J. Tonkin - Dem/Rep 7132 677 428 394 833 575 499 315 329 285 307 251 316 241 334 483 76 381 408
County Treasurer - 4 Year Term
  Total Vote   Blooming Grove Delaware 1 Delaware 2 Dingman 1 Dingman 2 Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2 Lehman 1 Lehman 2 Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp Palmyra Porter Shohola Westfall
Gerry Hansen - Dem 3300 284 196 192 440 286 99 111 103 143 149 149 203 194 162 140 29 208 212
John Gilpin - Rep 4777 455 296 264 502 355 482 242 265 175 178 118 168 120 216 388 58 250 245
Prothonotary / Clerk of the Courts / Clerk of the Orphan's Court - 4 Year Term
  Total Vote   Blooming Grove Delaware 1 Delaware 2 Dingman 1 Dingman 2 Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2 Lehman 1 Lehman 2 Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp Palmyra Porter Shohola Westfall
Michael D. Meachem - Dem 2785 273 160 144 314 239 164 97 102 131 163 119 147 108 108 158 28 176 154
Denise Fitzpatrick - Rep 5142 465 322 314 604 388 391 245 262 188 172 146 213 195 258 360 56 260 303
Recorder of Deeds / Register of Wills - 4 Year Term
  Total Vote   Blooming Grove Delaware 1 Delaware 2 Dingman 1 Dingman 2 Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2 Lehman 1 Lehman 2 Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp Palmyra Porter Shohola Westfall
Andrea Filone - Dem 3001 296 167 163 366 287 155 103 99 142 164 127 164 146 125 146 30 162 159
Sharon Schroeder - Rep 5060 455 329 302 581 357 409 247 265 179 158 149 198 165 254 375 54 284 299
County Auditor - 4 Year Term
  Total Vote   Blooming Grove Delaware 1 Delaware 2 Dingman 1 Dingman 2 Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2 Lehman 1 Lehman 2 Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp Palmyra Porter Shohola Westfall
Missi Strub - Dem 3287 290 174 175 407 281 188 107 116 145 153 158 198 153 150 161 30 207 194
Carole Orleman - Dem 2917 279 155 156 353 243 175 112 99 145 169 139 167 95 115 161 27 171 156
Ann Seaman - Rep 4678 437 298 272 497 335 336 233 267 168 162 118 163 173 226 347 49 257 340
Tom Foran - Rep 4453 430 289 274 537 339 337 217 237 167 145 110 155 157 221 338 50 206 244
Coroner - 4 Year Term
  Total Vote   Blooming Grove Delaware 1 Delaware 2 Dingman 1 Dingman 2 Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2 Lehman 1 Lehman 2 Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp Palmyra Porter Shohola Westfall
Kevin T. Stroyan - Rep 6794 618 424 408 801 538 481 296 317 222 226 232 299 275 349 447 68 387 406
Delaware Valley School District Director - 4 Year Term
\ Total Vote     Delaware 1 Delaware 2 Dingman 1 Dingman 2           Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp     Shohola Westfall
Diane French - Dem/Rep 3465 376 372 654 498 216 241 203 277 328 300
Sue Casey - Dem/Rep 3288 336 334 663 442 209 272 200 226 281 325
John Wroblewski - Dem/Rep 3270 323 308 695 440 198 261 202 227 288 328
Frankie Colletta - Dem 2330 207 183 506 343 159 200 134 155 204 239
Susan Schor - Dem 2402 216 192 530 308 160 212 163 171 203 247
John F. Kupillas - Rep 2657 309 289 482 379 130 174 167 229 261 237
John A. Wladar - Rep 2554 297 289 470 356 127 158 162 218 248 229
Wallenpaupack School District School Director - 4 Year Term
\ Total Vote   Blooming Grove         Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2             Palmyra      
Gary Beilman - Dem/rep 2179 613 469 291 313 493
John F. Spall - Dem/Rep 2109 601 465 281 307 455
John Drake - Dem/Rep 2097 594 441 290 295 477
Karen Kosydar - Dem 1036 290 262 120 138 226
Robert Schwartz - Dem/Rep 1937 558 431 273 279 396
Mike Spencer - Rep 1616 510 318 241 230 317
East Stroudsburg School District Director - 4 Year Term
  Total Vote                   Lehman 1 Lehman 2           Porter    
Horace S. Cole - Dem/Rep 564 259 242 63
Bet Hays - Dem/Rep 571 263 242 66
James Brunkard - Dem 329 153 141 35
William Searfoss - Dem/Rep 563 256 240 67
Audrey Hocker - Dem 399 165 197 37
Christopher Baj - Rep 371 168 157 46
Warren E. Bailey - Rep 434 184 194 56
BORO AND TOWNSHIP RESULTS
 
Blooming Grove Township
Total Vote Total Vote Total   Vote
Supervisor - 6 Year   Supervisor - 2 Year   Auditor  
Randy Schmalzle - Rep 593 Helen Ann Yale - Rep 583 Ralph Lenzi  - Rep 37
Total Vote Total Vote
Judge of Elections   Inspector of Elections  
Gail Blau Kalman - Dem 275 Linda D. Polizzi - Dem 368 Majority Inspector
Helen Labar - Rep 468 Patricia Knight - Rep 367 Minority Inspector
 
Delaware Township  # 1
Total Vote Total Vote Total   Vote
Magisterial District Judge 60-3-04   Supervisor - 6 Year   Auditor - 6 Year  
Stephen A. McBride - Dem/Rep 450 Ted Parsell - Dem/Rep 449 Gail B. Wershing - Rep 392
Total Vote Total Vote Total   Vote
Constable   Judge of Elections   Inspector of Elections  
Edward J. Hammond - Rep 381 Zelma Armstrong - Dem 23
 
Delaware Township # 2
Total Vote Total Vote Total   Vote
Magisterial District Judge 60-3-04   Supervisor - 6 Year   Auditor - 6 Year  
Stephen A. McBride - Dem/Rep 434 Ted Parsell - Dem/Rep 431 Gail B. Wershing - Rep 359
Total Vote Total Vote Total   Vote
Constable   Judge of Elections   Inspector of Elections  
Edward J. Hammond - Rep 365 Joyce R. Lewis - Rep 384 Deborah Ryan - Rep - WI 14 Majority Inspector
 
Dingman Township #1
Total Vote Total Vote Total   Vote
Supervisor - 6 Year   Auditor - 6 Year   Auditor - 2 year  
Jesse Tashlik - Dem 314 Marion Foran - Rep 684 Joan Carter - Rep 682
Kerry W. Welsh - Rep 608
Total Vote Total Vote
Judge of Elections   Inspector of Elections  
Annette Petry - Rep - WI 11
 
Dingman Township #2
Total Vote Total Vote Total   Vote
Supervisor - 6 Year   Auditor - 6 Year   Auditor - 2 year  
Jesse Tashlik - Dem 254 Marion Foran - Rep 467 Joan Carter - Rep 464
Kerry W. Welsh - Rep 377
Total Vote Total Vote
Judge of Elections   Inspector of Elections  
Sandra Reiss - Rep 474 Kevin Donohue - Rep - WI 6 Majority Inspector
 
Greene Township
Total Vote Total Vote Total   Vote
Supervisor - 6 Year   Constable   Judge of Elections  
Robert M. Burke - Dem 230 Scott Siegfried - Rep 457 Sandra Smith - Rep 474
Edward H. Simon - Rep 348
Total Vote
Inspector of Elections
Lynn M. Batzel - Dem 374
 
Lackawaxen Twp. # 1
Total Vote Total Vote Total   Vote
Supervisor - 6 Year   Judge of Elections   Inspector of Elections  
Brian Stuart - Rep 273 Justine Holbert - Rep 280 Sandra Martin - Rep 285
 
Lackawaxen Twp. # 2
Total Vote Total Vote Total   Vote
Supervisor - 6 Year   Judge of Elections   Inspector of Elections  
Brian Stuart - Rep 305
 
Lehman Township #1
Total Vote Total Vote Total   Vote
Magisterial District Judge 60-3-04   Supervisor - 6 Year   Auditor - 6 Year  
Stephen A. McBride - Dem/Rep 308 Dick Vollmer - Dem/Rep 307 Mark J. Moorhead - Rep 206
Total Vote Total Vote
Judge of Elections Inspector of Elections  
Joan C Bensley - Rep 232 James W. Clair - Dem 151 Minority Inspector
Elaine Frawley - Rep 175 Majority Inspector
 
Lehman Township #2
Total Vote Total Vote Total   Vote
Magisterial District Judge 60-3-04   Supervisor - 6 Year   Auditor - 6 Year  
Stephen A. McBride - Dem/Rep 305 Dick Vollmer - Dem/Rep 316 Mark J. Moorhead - Rep 211
Total Vote Total Vote
Judge of Elections Inspector of Elections  
Dolores Smit - Rep - WI 46 Vivian Bernikow - Dem - WI 16 Majority Inspector
 
Matamoras Boro #1
Total Vote Total Vote Total   Vote
Mayor   Councilman - 4 Year   Auditor - 6 Year  
Richard V. Gassmann - Dem 188 Dayne Losee - Dem 168
Robert E. Stevens Jr. - Rep 98 Eric Kudich - Dem 175
Christopher Ross - Dem 175
Chad Stewart - Rep 134
Robert Potenza - Rep 92
John Sybrandy - Rep 123
Total Vote Total Vote
Judge of Elections Inspector of Elections  
Janet E. Clark - Rep 233 Shirley Tschudy - Rep 221
 
Matamoras Boro #2
Total Vote Total Vote Total   Vote
Mayor   Councilman - 4 Year   Auditor - 6 Year  
Richard V. Gassmann - Dem 233 Dayne Losee - Dem 184
Robert E. Stevens Jr. - Rep 150 Eric Kudich - Dem 215
Christopher Ross - Dem 213
Chad Stewart - Rep 205
Robert Potenza - Rep 151
John Sybrandy - Rep 165
Total Vote Total Vote
Judge of Elections Inspector of Elections  
Shirley Basham - Rep 300 Victoria C. Weigel - Rep 149
 
Milford Boro
Total Vote Total Vote
Councilman - 4 Year   Councilman - 2 Year  
Edward Raarup - Dem 156 Matthew M. Osterberg - Rep 217
Edgar B. Brannon, Jr - Dem 154
James Vandevender - Dem 133
Eric Moeglick - Dem 101
Robert "Bo" Fean - Rep 207
Norman Helms - Rep 188
Linda J. Fean - Rep 156
Total Vote Total Vote
Judge of Elections Inspector of Elections  
 
Milford Township
Total Vote Total Vote
Supervisor - 6 Year   Supervisor - 4 Year  
Phillip Barletto - Rep 299 Don Quick - Rep   278
Total Vote Total Vote
Judge of Elections Inspector of Elections  
Judith Brumbaugh - Rep - WI 20 Hollace Malinchak - Dem - WI 19 Majority Inspector
 
Palmyra Township
Total Vote Total Vote Total   Vote
Supervisor - 6 Year   Judge of Elections   Inspector of Elections  
Thomas A. Simons - Rep 440
 
Porter Township
Total Vote Total Vote Total   Vote
Magisterial District Judge 60-3-04   Supervisor - 6 Year   Auditor - 6 Year  
Stephen A. McBride - Dem/Rep 76 Rob Hellyer - Rep 68
Total Vote Total Vote
Judge of Elections Inspector of Elections  
Ann Klebes - Dem 61 Joyce Krell - Rep 66 Majority Inspector
Diane Gentile - Dem - WI 10 Minority Inspector
 
Shohola Township
Total Vote Total Vote Total   Vote
Supervisor - 6 Year   Auditor - 6 Year   Constable - 6 Year  
Eleanore "Nelia" Wall - D/R 363 Dorothy Luca - Dem 210
Sherry Wolf - Rep 212
Total Vote  
Judge of Elections   Inspector of Elections  
Sheila Farrell - Dem 309
 
Westfall Township
Total Vote Total Vote Total   Vote
Supervisor - 6 Year   Supervisor - 2 Year   Auditor - 6 Year  
Paul Fischer - Rep 318 Robert T. Brown - Dem 196 Gloria A. Striharsky - Dem 290
Robert M. Ewbank - Rep 313 Raymond G. Banach - Rep 272
Total Vote Total Vote Total   Vote
Auditor - 4 Year   Auditor - 2 Year   Judge of Elections  
Total Vote
Inspector of Elections
 
Justice of the Supreme Court Retention Election - Thomas G. Saylor
  Total Vote   Blooming Grove Delaware 1 Delaware 2 Dingman 1 Dingman 2 Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2 Lehman 1 Lehman 2 Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp Palmyra Porter Shohola Westfall
Yes 5194 456 329 300 572 441 365 244 222 218 208 188 254 166 238 375 50 281 287
No 1607 172 101 103 196 112 122 52 74 71 93 38 41 70 71 90 23 81 97
Judge of the Superior Court Retention Election - Joan Orie Melvin
  Total Vote   Blooming Grove Delaware 1 Delaware 2 Dingman 1 Dingman 2 Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2 Lehman 1 Lehman 2 Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp Palmyra Porter Shohola Westfall
Yes 5107 461 323 303 565 426 361 234 209 216 208 186 244 161 238 366 51 267 288
No 1580 162 97 98 193 117 115 54 79 69 87 37 43 71 69 88 24 86 91
Judge of the Superior Court Retention Election - John L. Musmanno
  Total Vote   Blooming Grove Delaware 1 Delaware 2 Dingman 1 Dingman 2 Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2 Lehman 1 Lehman 2 Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp Palmyra Porter Shohola Westfall
Yes 4758 432 285 288 549 392 338 189 190 193 189 180 216 181 222 337 46 255 276
No 1680 177 110 95 197 123 132 71 84 75 97 38 56 46 72 103 26 88 90
Judge of the Superior Court Retenstion Election - Correale F. Stevens
  Total Vote   Blooming Grove Delaware 1 Delaware 2 Dingman 1 Dingman 2 Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2 Lehman 1 Lehman 2 Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp Palmyra Porter Shohola Westfall
Yes 4813 422 299 277 546 402 340 228 195 204 199 178 227 157 223 339 49 257 271
No 1589 166 100 98 195 115 117 52 82 70 96 35 41 64 66 92 21 88 91
Judge of the Commonwealth Court Retention Election - Bonnie B. Leadbetter
  Total Vote   Blooming Grove Delaware 1 Delaware 2 Dingman 1 Dingman 2 Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2 Lehman 1 Lehman 2 Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp Palmyra Porter Shohola Westfall
Yes 4907 441 309 284 546 404 352 232 209 206 196 180 229 162 223 342 50 260 282
No 1542 153 92 95 193 115 112 51 75 71 94 36 45 65 64 91 22 83 85
Judge of the Commonwealth Court Retention Election - Bernard L. McGinley
  Total Vote   Blooming Grove Delaware 1 Delaware 2 Dingman 1 Dingman 2 Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2 Lehman 1 Lehman 2 Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp Palmyra Porter Shohola Westfall
Yes 4785 430 300 284 543 395 350 179 192 195 197 175 229 172 225 342 49 258 270
No 1570 155 94 97 196 117 102 77 83 79 92 36 46 53 63 85 23 77 95
Judge of the Commonwealth Court Retention Election - Doris A. Smith-Ribner
  Total Vote   Blooming Grove Delaware 1 Delaware 2 Dingman 1 Dingman 2 Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2 Lehman 1 Lehman 2 Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp Palmyra Porter Shohola Westfall
Yes 5004 440 312 290 556 415 347 182 190 223 227 190 250 185 234 344 50 279 290
No 1571 153 102 104 208 119 111 75 82 70 80 32 41 52 64 88 25 77 88
 
Precincts Reporting   18   of 18