Unofficial Pike County Municipal Election 2011
Total Vote Blooming Grove Delaware 1 Delaware 2 Dingman 1 Dingman 2 Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2 Lehman 1 Lehman 2 Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp Palmyra Porter Shohola Westfall
Total Voter Turnout 8694 847 548 605 850 534 581 431 431 401 468 285 409 291 361 510 75 504 563
JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
Total Vote Blooming Grove Delaware 1 Delaware 2 Dingman 1 Dingman 2 Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2 Lehman 1 Lehman 2 Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp Palmyra Porter Shohola Westfall
Vic Stabile - R 4801 491 332 358 479 309 304 277 280 211 201 121 187 134 200 319 43 253 302
David N. Wecht - D 3019 261 156 368 270 176 212 115 109 130 222 126 164 113 97 151 21 160 168
JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
Total Vote Blooming Grove Delaware 1 Delaware 2 Dingman 1 Dingman 2 Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2 Lehman 1 Lehman 2 Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp Palmyra Porter Shohola Westfall
Anne Covey - R 5010 521 350 366 477 327 337 280 285 216 217 128 189 137 210 350 47 264 309
Kathryn Boockvar - D 2609 236 140 182 265 156 180 108 87 132 210 122 163 102 86 121 18 141 160
COUNTY COMMISSIONER - 4 YEAR TERM
Total Vote Blooming Grove Delaware 1 Delaware 2 Dingman 1 Dingman 2 Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2 Lehman 1 Lehman 2 Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp Palmyra Porter Shohola Westfall
Richard A. Caridi - R 4958 626 314 350 435 336 357 294 297 229 228 120 182 102 175 347 56 250 260
Matthew M. Osterberg - R 4905 520 330 358 487 309 307 273 267 194 211 130 207 168 226 305 39 241 333
Karl A. Wagner Jr. - D 3066 254 165 168 291 175 209 121 135 158 204 125 182 125 131 165 25 221 212
Pam Lutfy - D 2444 158 168 205 290 142 156 79 74 123 169 111 129 109 102 118 11 142 158
DISTRICT ATTORNEY - 4 YEAR TERM
Total Vote Blooming Grove Delaware 1 Delaware 2 Dingman 1 Dingman 2 Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2 Lehman 1 Lehman 2 Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp Palmyra Porter Shohola Westfall
Raymond J. Tonkin - R 6341 644 416 433 630 411 408 320 331 268 290 206 286 201 264 411 56 367 399
COUNTY TREASURER - 4 YEAR TERM
Total Vote Blooming Grove Delaware 1 Delaware 2 Dingman 1 Dingman 2 Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2 Lehman 1 Lehman 2 Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp Palmyra Porter Shohola Westfall
John Gilpin - R 6468 649 423 435 625 406 478 337 342 264 293 202 279 205 264 431 54 379 402
PROTHONOTARY/ CLERK OF THE COURTS/ CLERK OF THE ORPHANS COURT - 4 YEAR TERM
Total Vote Blooming Grove Delaware 1 Delaware 2 Dingman 1 Dingman 2 Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2 Lehman 1 Lehman 2 Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp Palmyra Porter Shohola Westfall
Denise Fitzpatrick - R 6397 643 424 440 629 413 409 330 337 267 294 210 289 214 267 406 52 373 400
RECORDER OF DEEDS / REGISTER OF WILLS - 4 YEAR TERM
Total Vote Blooming Grove Delaware 1 Delaware 2 Dingman 1 Dingman 2 Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2 Lehman 1 Lehman 2 Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp Palmyra Porter Shohola Westfall
Sharon Schroeder - R 6311 641 417 441 620 405 410 330 332 268 290 217 268 201 258 404 52 354 403
COUNTY AUDITOR- 4 YEAR TERM
Total Vote Blooming Grove Delaware 1 Delaware 2 Dingman 1 Dingman 2 Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2 Lehman 1 Lehman 2 Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp Palmyra Porter Shohola Westfall
Thomas Foran - R 4802 516 320 338 486 306 315 251 244 214 198 123 192 137 291 318 42 223 288
Ann G. Seaman - R 4920 525 318 344 469 299 323 281 281 210 213 135 181 153 208 351 41 291 297
Missi Strub - D 2992 254 163 199 308 180 202 119 98 137 225 129 175 116 120 152 22 191 202
CORONER- 4 YEAR TERM
Total Vote Blooming Grove Delaware 1 Delaware 2 Dingman 1 Dingman 2 Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2 Lehman 1 Lehman 2 Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp Palmyra Porter Shohola Westfall
Kevin T. Stroyan - R 6871 688 447 476 671 425 431 344 353 274 290 239 312 232 269 521 58 415 426
MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE 60-3-01 - 6 YEAR TERM
Total Vote Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp Westfall
Debi Fischer - R/D 1114 248 338 233 295 448
MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE 60-3-03 - 6 YEAR TERM
Total Vote Dingman 1 Dingman 2 Lackawaxen 1 Lackawaxen 2 Shohola
Alan B. Cooper - R 2293 690 455 375 362 411
DELAWARE VALLEY SCHOOL DISTRICT - SCHOOL DIRECTOR - 4 YEAR TERM
Total Vote   Delaware 1 Delaware 2 Dingman 1 Dingman 2           Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp     Shohola Westfall
Zachary K. Pearce - R/D 3616   411 437 648 390           228 325 194 244     307 432
Diane French - R/D 3256   405 439 574 403           188 261 162 204     292 328
John Wroblewski - R/D 3399   401 421 639 415           195 263 172 232     318 343
Charles Pike - R/D 3409   402 428 611 397           201 293 169 228     309 371
Bill Greenlaw - R/D 3248   389 420 598 398           180 262 162 209     289 341
WALLENPAUPACK SCHOOL DISTRICT - SCHOOL DIRECTOR - 4 YEAR TERM
Total Vote Blooming Grove         Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2             Palmyra      
Gary Beilman - R/D 2201 681         431 336 324             429      
John F. Spall - R/D 2154 662         438 331 317             406      
John Drake - R/D 2145 659         425 325 316             420      
Robert Schwartz - R/D 2046 643         403 321 300             379      
Michael Spencer - R/D 2074 676         406 318 295             379      
WALLENPAUPACK SCHOOL DISTRICT - SCHOOL DIRECTOR - 2 YEAR TERM
Total Vote Blooming Grove         Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2             Palmyra      
Lisa Smith - R/D 2283 717         463 353 331             419      
EAST STROUDSBURG SCHOOL DISTRICT - SCHOOL DIRECTOR - 4 YEAR TERM
Total Vote                 Lehman 1 Lehman 2           Porter    
Marjorie James - R/D 650                 292 316           42    
Eileen H. Featherman - R/D 641                 279 310           52    
William Searfoss - R/D 620                 268 310           42    
Roy Horton - R 532                 247 244           41    
Ronald D. Bradley - R 437                 194 204           39    
Bet Hays - D 355                 141 196           18    
Audrey Baily Hocker - D 365                 130 216           19    
EAST STROUDSBURG SCHOOL DISTRICT - SCHOOL DIRECTOR - 2 YEAR TERM
Total Vote                 Lehman 1 Lehman 2           Porter    
Michael "Mike" Meachem - R/D 546                 213 293           40    
Kenneth Koberlein - NA 302                 153 130           19    
JUSTICE OF SUPREME COURT RETENTION ELECTION QUESTION - J. MICHAEL EAKIN
Total Vote Blooming Grove Delaware 1 Delaware 2 Dingman 1 Dingman 2 Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2 Lehman 1 Lehman 2 Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp Palmyra Porter Shohola Westfall
YES 5107 504 319 351 503 338 328 254 256 243 269 170 250 146 195 328 45 290 318
NO 1524 117 97 109 148 100 127 70 85 67 103 47 52 62 56 90 13 80 101
JUDGE OF THE SUPERIOR COURT RETENTION ELECTION QUESTION - JOHN T. BENDER
Total Vote Blooming Grove Delaware 1 Delaware 2 Dingman 1 Dingman 2 Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2 Lehman 1 Lehman 2 Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp Palmyra Porter Shohola Westfall
YES 5068 497 309 345 489 332 318 250 329 247 265 162 247 146 187 301 43 289 312
NO 1555 130 104 111 154 99 123 70 91 62 104 46 51 59 58 97 14 81 101
JUDGE OF THE SUPERIOR COURT RETENTION ELECTION QUESTION - MARY JANE BOWES
Total Vote Blooming Grove Delaware 1 Delaware 2 Dingman 1 Dingman 2 Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2 Lehman 1 Lehman 2 Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp Palmyra Porter Shohola Westfall
YES 5085 503 324 352 492 351 330 251 247 240 264 175 251 151 198 321 41 278 316
NO 1457 123 94 106 154 83 114 69 83 62 104 38 46 53 55 86 16 80 91
JUSTICE OF THE COMMONWEALTH COURT RETENTION ELECTION QUESTION - RENEE COHN JUBELIRER
Total Vote Blooming Grove Delaware 1 Delaware 2 Dingman 1 Dingman 2 Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2 Lehman 1 Lehman 2 Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp Palmyra Porter Shohola Westfall
YES 4988 494 310 347 475 340 314 247 240 240 267 168 291 141 195 302 43 274 300
NO 1539 132 102 110 158 90 122 74 84 66 103 41 46 63 52 100 12 83 101
JUSTICE OF THE COMMONWEALTH COURT RETENTION ELECTION QUESTION - MARY HANNAH LEAVITT
Total Vote Blooming Grove Delaware 1 Delaware 2 Dingman 1 Dingman 2 Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2 Lehman 1 Lehman 2 Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp Palmyra Porter Shohola Westfall
YES 5004 504 321 348 491 335 323 244 246 239 264 169 239 149 193 310 44 281 304
NO 1493 130 98 108 148 92 115 72 78 65 106 43 49 53 52 96 13 78 97
JUSTICE OF THE COMMONWEALTH COURT RETENTION ELECTION QUESTION - ROBIN SIMPSON 
Total Vote Blooming Grove Delaware 1 Delaware 2 Dingman 1 Dingman 2 Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2 Lehman 1 Lehman 2 Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp Palmyra Porter Shohola Westfall
YES 4922 505 311 350 482 339 311 248 251 238 275 174 144 151 195 323 45 273 307
NO 1485 129 103 108 155 88 125 67 78 62 98 39 48 53 55 85 12 83 97
BORO AND TOWNSHIP RESULTS
Blooming Grove Twp
Supervisor - 6 Year Auditor - 6 Year Judge of Elections - 4 Year Term Inspector of Elections
Nicholas Mazza - R 492 Gail B. Masker - R 663 Patricia Lynn Knight - R 640 Michael G. Christopher - R 501
Jon M. Castimore - D 331     Bernhardine Muller - D 271
 
Delaware Twp  # 1
Supervisor - 6 Year Auditor - 6 Year Judge of Elections - 4 Year Term Inspector of Elections
Tom Ryan - R 347 Mike Dickerson - R 364 Pat Collins - R 419 Janet M. Flaherty - R 427
Ileana Hernandez - D 193 Joseph Kramar - D 144      
 
Delaware Twp # 2
Supervisor - 6 Year Auditor - 6 Year Judge of Elections - 4 Year Term Inspector of Elections
Tom Ryan - R 372 Mike Dickerson - R 406 Joyce R. Lewis - R 368 Debbie Ryan - R 425
Ileana Hernandez - D 210 Joseph Kramar - D 161 Virginia Grieco - D 195   Ida Walker - WI  
 
Dingman Twp #1
Supervisor - 6 Year Auditor - 6 Year Auditor - 4 Year Constable - 6 Year
Thomas Mincer - R 529 Helen Martin - R 593 Yolanda Goldsack - R 559 John J. Crerand - R/D 687
Bill Wilson - D 254              
Judge of Elections - 4 Year Inspector of Elections - 4 Year Tax Collector - 2 Year
Carol L. Welsh - R 604 Robert Tribus- R 474 William Leiser - R 610
Sandra Lefort - D 299 Karen A. Scollo - D 203
 
Dingman Twp #2
Supervisor - 6 Year Auditor - 6 Year Auditor - 4 Year Constable - 6 Year
Thomas Mincer - R 350 Helen Martin - R 390 Yolanda Goldsack - R 372 John J. Crerand - R/D 446
Bill Wilson - D 157              
       
Judge of Elections - 4 Year Inspector of Elections - 4 Year Tax Collector - 2 Year
Sandra Reiss - R 401 Joyce Cochran - R 397 William Leiser - R 399
Deanna Margiore - WI 397 Karen A. Scollo - D 119
 
Greene Twp
Supervisor - 6 Year Auditor - 6 Year Auditor - 4 Year  
Mary Ann Hubbard - R 350 Deborah Crocket - WI   Kayla Johnson - WI  
Donald Simon - D 197              
       
Judge of Elections - 4 Year Inspector of Elections - 4 Year
    Lynn Batzel - D 327
 
Lackawaxen Twp #1
Supervisor - 6 Year Auditor - 6 Year Auditor - 4 Year Constable - 6 Year
Richard Krochta - R/D 266 Lim Bouchery - WI   Kim Bouchery - WI   Kevin Roster - R 333
Fred Suljic - I 144            
Judge of Elections - 4 Year Inspector of Elections - 4 Year
Lindsey Cron - WI   Sandra Martin - R 329
 
Lackawaxen Twp #2
Supervisor - 6 Year Auditor - 6 Year Auditor - 4 Year Constable - 6 Year
Richard Krochta - R/D 284 Jim Grislin - WI   Jim Syre - WI   Kevin Roster - R 325
Fred Suljic - I 110            
       
Judge of Elections - 4 Year Inspector of Elections - 4 Year
Jessica Earl - R 338 Jennifer Hulsen - R 326
 
Lehman Twp # 1
Supervisor - 6 Year Auditor - 6 Year Judge of Elections - 4 Year Term Inspector of Elections
John Sivick - R 307 Joseph Bellantoni - R 234 Joan C. Bensley - R 286 Elaine Frawley - R 224
Pastor A. Felder - D 79 Sherese Morris-Wyche - D 118     Marjorie Miranda - D 144
       
 
Lehman Twp # 2
Supervisor - 6 Year Auditor - 6 Year Judge of Elections - 4 Year Term Inspector of Elections
John Sivick - R 317 Joseph Bellantoni - R 235 Joseph Casanova - R 215 Andrea Amorsi - R 218
Pastor A. Felder - D 135 Sherese Morris-Wyche - D 200 Delores Smith - D 210   Vivian Bernikow - D 216
       
 
Matamoras Boro #1
Mayor - 4 Year Councilman - 4 Year Auditor - 6 Year Constable - 6 Year
Janet Clark - R 163 David Clark - R 163 Cathleen Schultz - R 101 Teddy Mead - R 194
Richard V. Gassmann - D 112 Kelli Walsh - R 145 Carol Sain - D 167    
Kevin M. Rose - R 108
Dayne Losee - D 127
Eric Kudrich - D 115
Christopher Ross - D 119
Judge of Elections - 4 Year Inspector of Elections - 4 Year
Janet Clark - R 204 Shirley Tschudy - R 130
Beverly A. Dexter - D 134
 
Matamoras Boro #2
Mayor - 4 Year Councilman - 4 Year Auditor - 6 Year Constable - 6 Year
Janet Clark - R 190 David Clark - R 194 Cathleen Schultz - R 163 Teddy Mead - R 257
Richard V. Gassmann - D 207 Kelli Walsh - R 221 Carol Sain - D 219    
Kevin M. Rose - R 147
Dayne Losee - D 182
Eric Kudrich - D 186
Christopher Ross - D 182
Judge of Elections - 4 Year Inspector of Elections - 4 Year
Robert Homer - R 259 Peter Sigerto - WI  
 
Milford Boro
Coucilman - 4 Year Judge of Elections - 4 Year Inspector of Elections - 4 year  
Nick May - R 172     Jennifer Bennett - D 190  
James T. Price - R 158              
Robert Zaruba - R 151        
Edward Raarup - D 157
 
Milford Twp
Supervisor - 6 Year Auditor - 6 Year Constable - 6 year  
Don Quick - R 232 Patricia Stroyan - WI      
Judge of Elections - 4 Year Inspector of Elections - 4 Year
Judith Brumbaugh - R 241 Robert Brumbaugh - R 228
Hallace Malinchak - WI  
 
Palmyra Twp
Supervisor - 6 Year Auditor - 6 Year Judge of Elections - 4 Year Term Inspector of Elections
Kenneth Coutts - R 415 Mary Alice Trunzo - R 402 Bruce M. Taylor - D 252 Maureen E. Krom - R 401
           
       
 
Porter Twp
Supervisor - 6 Year Auditor - 6 Year Auditor - 4 Year Auditor - 2 Year
William J. Powell - R 53     Judy Armanini - WI      
           
Constable - 6 Year  Judge of Elections - 4 Year Inspector of Elections - 4 Year
Orville R. Kleppinger - R 54 Diane Gentile - R 51 James Markey - WI  
 
Shohola Twp
Supervisor - 6 Year Auditor - 6 Year Judge of Elections - 4 Year Term Inspector of Elections
Greg Hoeper - R/D 343 Edward Mattera - D 275 Sheila T. Farrell - D 319 Beatrice Schields - D 331
Kathleen Farrell - WI  
 
Westfall Twp
Supervisor - 6 Year Auditor - 6 Year Auditor - 4 Year Constable - 6 Year
Robert J. Melvin - R/D 331     Jerome Killeen - WI   Michael R. Barth - R 397
Christina Robin - R 253              
Larry Flansburg - D 343        
Judge of Elections - 4 Year Inspector of Elections - 4 Year
Aurora Bergmann - R 369 Dorothy Haber - D 310
Precincts Reporting   18   of 18