Unofficial 2011 Pike County Primary Election Results
Total Vote Blooming Grove Delaware 1 Delaware 2 Dingman 1 Dingman 2 Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2 Lehman 1 Lehman 2 Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp Palmyra Porter Shohola Westfall
Total Voter Turnout 6055 483 345 396 559 368 371 239 259 277 310 182 243 247 391 250 52 552 508
Total Republican 3949 344 258 276 370 257 256 185 205 151 141 89 135 155 267 196 37 285 342
Total Democratic 2083 139 87 120 189 111 115 54 54 126 169 93 108 92 124 54 15 267 166
Non Partisan 23 0 0 0 0 0 0 14 9 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
Total Vote Blooming Grove Delaware 1 Delaware 2 Dingman 1 Dingman 2 Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2 Lehman 1 Lehman 2 Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp Palmyra Porter Shohola Westfall
Vic Stabile - R 1633 159 101 94 149 102 118 91 121 79 68 33 62 46 88 91 13 96 122
Paula A. Patrick - R 1133 80 88 91 109 67 88 59 36 34 43 25 34 47 70 64 13 80 105
David N. Wecht - D 1207 91 49 78 108 70 76 38 38 88 97 48 62 53 55 43 8 124 81
JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
Total Vote Blooming Grove Delaware 1 Delaware 2 Dingman 1 Dingman 2 Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2 Lehman 1 Lehman 2 Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp Palmyra Porter Shohola Westfall
Paul Panepinto - R 753 74 51 54 65 58 51 40 20 37 36 13 22 21 47 29 5 58 72
Anne Covey - R 2011 165 140 131 191 114 155 108 134 72 82 47 72 71 106 125 22 121 155
Kathryn Boockvar - D 788 61 36 41 76 43 59 24 27 51 68 34 40 32 36 27 4 80 49
Barbara Ernsberger - D 394 29 12 33 33 26 19 8 9 34 36 15 23 18 18 15 3 39 24
COUNTY COMMISSIONER - 4 YEAR TERM
Total Vote Blooming Grove Delaware 1 Delaware 2 Dingman 1 Dingman 2 Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2 Lehman 1 Lehman 2 Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp Palmyra Porter Shohola Westfall
Richard Caridi - R 2516 296 166 146 211 161 194 142 163 86 85 48 70 95 148 160 32 160 153
Pam Lutfy - R 1578 85 105 133 178 111 108 66 70 69 63 43 59 50 93 79 6 102 158
Matthew Osterberg - R 2414 221 158 156 256 155 117 94 118 68 79 49 93 118 198 116 24 165 229
Karl Wagner - D 1504 106 60 93 136 84 77 39 39 92 104 70 88 71 90 43 10 186 116
Pam Lutfy - D WI 223 2 8 19 46 17 6 5 2 5 6 9 11 20 17 3 0 25 22
DISTRICT ATTORNEY - 4 YEAR TERM
Total Vote Blooming Grove Delaware 1 Delaware 2 Dingman 1 Dingman 2 Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2 Lehman 1 Lehman 2 Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp Palmyra Porter Shohola Westfall
Raymond Tonkin - R 2942 248 190 198 291 183 206 135 151 110 112 66 103 112 181 178 29 190 259
COUNTY TREASURER - 4 YEAR TERM
Total Vote Blooming Grove Delaware 1 Delaware 2 Dingman 1 Dingman 2 Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2 Lehman 1 Lehman 2 Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp Palmyra Porter Shohola Westfall
John Gilpin - R 3013 261 195 188 294 188 238 150 160 112 116 67 106 112 178 174 27 196 251
PROTHONOTARY/ CLERK OF THE COURTS/ CLERK OF THE ORPHANS COURT - 4 YEAR TERM
Total Vote Blooming Grove Delaware 1 Delaware 2 Dingman 1 Dingman 2 Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2 Lehman 1 Lehman 2 Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp Palmyra Porter Shohola Westfall
Denise Fitzpatrick - R 3018 251 201 192 304 194 201 140 151 114 114 74 108 118 192 161 28 207 268
RECORDER OF DEEDS / REGISTER OF WILLS - 4 YEAR TERM
Total Vote Blooming Grove Delaware 1 Delaware 2 Dingman 1 Dingman 2 Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2 Lehman 1 Lehman 2 Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp Palmyra Porter Shohola Westfall
Sharon Schroeder - R 3036 249 209 209 307 201 209 141 152 119 118 69 102 116 185 162 28 206 254
COUNTY AUDITOR- 4 YEAR TERM
Total Vote Blooming Grove Delaware 1 Delaware 2 Dingman 1 Dingman 2 Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2 Lehman 1 Lehman 2 Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp Palmyra Porter Shohola Westfall
Thomas Foran - R 2248 202 160 155 264 179 147 99 93 95 86 51 87 80 127 134 25 95 169
Ann Seaman - R 2347 206 123 110 216 123 171 141 148 84 79 51 83 82 162 152 25 199 192
Missi Strub - D 1247 89 48 74 129 70 71 34 38 71 76 53 68 66 72 39 9 159 81
CORONER- 4 YEAR TERM
Total Vote Blooming Grove Delaware 1 Delaware 2 Dingman 1 Dingman 2 Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2 Lehman 1 Lehman 2 Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp Palmyra Porter Shohola Westfall
Kevin Stroyan - R 3323 287 221 231 327 218 209 152 174 121 116 77 119 137 222 173 30 234 275
MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE 60-3-01 - 6 YEAR TERM
Total Vote Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp Westfall
Debi Fischer - R 446 44 57 73 117 155
Douglas Jacobs - R 372 31 56 55 96 134
Penney Luhrs - R 152 12 19 23 50 48
Penney Luhrs - D 93 18 19 11 25 20
Douglas Jacobs - D 160 27 25 20 39 49
Debi Fischer - D 308 46 59 54 57 92
MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE 60-3-03 - 6 YEAR TERM
Total Vote Dingman 1 Dingman 2 Lackawaxen 1 Lackawaxen 2 Shohola
Alan Cooper - R 1011 282 192 155 178 204
Alan Cooper - D 440 114 70 42 43 171
DELAWARE VALLEY SCHOOL DISTRICT - SCHOOL DIRECTOR - 4 YEAR TERM
Total Vote   Delaware 1 Delaware 2 Dingman 1 Dingman 2           Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp     Shohola Westfall
Benny Marasa - R 819   104 103 136 117           18 33 46 100     77 85
John Wroblewski - R 1117   89 106 217 130           38 58 84 107     138 150
Jeffrey Scheetz - R 874   132 121 147 133           23 33 39 87     83 76
John Kupillas - R 955   132 128 160 150           25 37 49 107     87 80
Charles Pike - R 1053   92 82 177 102           45 68 63 103     133 188
Diane French - R 1135   165 146 185 157           28 53 60 125     102 114
Bill Greenlaw - R 972   64 71 184 119           44 67 57 88     125 153
Zachary Pearce - R 1261   113 131 203 99           62 95 87 135     96 240
Benny Marasa - D 343   22 39 49 36           18 20 20 36     65 38
Charles Pike - D 657   40 49 106 55           55 68 36 45     119 84
Diane French - D 564   46 52 78 65           38 43 30 52     100 60
Jeffrey Scheetz - D 325   23 30 34 38           15 18 25 36     65 41
Bill Greenlaw - D 656   41 47 102 64           57 49 42 60     119 75
John Wroblewski - D 675   39 45 128 68           43 65 47 52     122 66
John Kupillas - D 377   30 37 51 50           17 19 23 39     74 37
Zachary Pearce - D 746   45 69 115 62           64 75 50 63     101 102
WALLENPAUPACK SCHOOL DISTRICT - SCHOOL DIRECTOR - 4 YEAR TERM
Total Vote Blooming Grove         Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2             Palmyra      
John Drake - R 807 227         170 122 126             162      
John Spall - R 822 231         175 119 136             161      
Robert Schwartz - R 745 213         164 117 112             139      
Gary Beilman - R 834 229         181 128 131             165      
Michael Spencer - R 768 240         165 113 111             139      
Robert Schwartz - D 239 85         64 28 30             32      
Gary Beilman - D 277 92         76 35 33             41      
John Spall - D 260 91         73 25 33             38      
Michael Spencer - D 237 87         63 29 26             32      
John Drake - D 266 88         69 32 34             43      
WALLENPAUPACK SCHOOL DISTRICT - SCHOOL DIRECTOR - 2 YEAR TERM
Total Vote Blooming Grove         Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2             Palmyra      
Lisa Smith - R 916 264         200 134 151             167      
Lisa Smith - D 295 106         78 35 36             40      
EAST STROUDSBURG SCHOOL DISTRICT - SCHOOL DIRECTOR - 4 YEAR TERM
Total Vote                 Lehman 1 Lehman 2           Porter    
Audrey Baily Hocker - R 100                 33 51           16    
William Searfoss - R 110                 40 58           12    
Devin Day - R 75                 28 37           10    
Antonette Valentino-R 61                 23 32           6    
Eileen Featherman - R 124                 53 49           22    
Marjorie James - R 131                 73 50           8    
Jim Brunkard - R 52                 22 24           6    
Bet Hays - R 51                 19 26           6    
Roy Horton - R 218                 115 91           12    
Ronald Bradley - R 67                 19 37           11    
Michael Meachem - R 115                 51 48           16    
Michael Meachem - D 151                 60 87           4    
Antonette Valentino-D 57                 30 26           1    
William Searfoss - D 82                 36 43           3    
Devin Day - D 89                 28 56           5    
Eileen Featherman - D 104                 41 59           4    
Jim Brunkard - D 40                 11 24           5    
Audrey Baily Hocker - D 123                 40 80           3    
Ronald Bradley - D 100                 25 70           5    
Marjorie James - D 130                 64 63           3    
Roy Horton - D 153                 59 89           5    
Bet Hays - D 44                 18 22           4    
EAST STROUDSBURG SCHOOL DISTRICT - SCHOOL DIRECTOR - 2 YEAR TERM
Total Vote                 Lehman 1 Lehman 2           Porter    
Michael Meachem - R 191                 79 88           24    
Michael Meachem - D 192                 78 108           6    
BORO AND TOWNSHIP RESULTS
Blooming Grove Twp
Supervisor - 6 Year Auditor - 6 Year Judge of Elections - 4 Year Term Inspector of Elections
Nicholas Mazza - R 183 Gail Masker - R 257 Patricia Lynn Knight - R 257 Michael Christopher - R 252
Jon Castimore - R 143     Bernhardine Muller - D 86
Jon Castimore - D WI 25
 
Delaware Twp  # 1
Supervisor - 6 Year Auditor - 6 Year Judge of Elections - 4 Year Term Inspector of Elections
Timothy Singleton - R 97 Mike Dickerson - R 192 Pat Collins - R 194 Janet Flaherty - R 198
Tom Ryan - R 145 Joseph Kramar - D 47      
Ileana Hernandez - D 49
       
 
Delaware Twp # 2
Supervisor - 6 Year Auditor - 6 Year Judge of Elections - 4 Year Term Inspector of Elections
Timothy Singleton - R 129 Mike Dickerson - R 208 Joyce Lewis - R 194 Debbie Ryan - R 188
Tom Ryan - R 131 Joseph Kramar - D 70 Virginia Greico - D WI 18    
Ileana Hernandez - D 75
 
Dingman Twp #1
Supervisor - 6 Year Auditor - 6 Year Auditor - 4 Year Constable - 6 Year
Gary Connellis - R 76 Helen Martin - R 274 Yolanda Goldsack - R 247 John Crerand - R 282
Thomas Mincer - R 258             John Crerand - D WI 6
Bill Wilson - D 96        
Judge of Elections - 4 Year Inspector of Elections - 4 Year
Carol Welsh - R 292 Sandra Lefort - D 113
Robert Tribus - R WI 12
 
Dingman Twp #2
Supervisor - 6 Year Auditor - 6 Year Auditor - 4 Year Constable - 6 Year
Gary Connellis - R 86 Helen Martin - R 169 Yolanda Goldsack - R 172 John Crerand - R 191
Thomas Mincer - R 144             John Crerand - D WI 4
Bill Wilson - D 64        
Judge of Elections - 4 Year Inspector of Elections - 4 Year
Sandra Reiss - R 189 Joyce Cochran - R 187
 
Greene Twp
Supervisor - 6 Year Auditor - 6 Year Auditor - 4 Year  
Helmut Hensel - R 88        
Mary Ann Hubbard - R 162              
Donald Simon - D 67        
Judge of Elections - 4 Year Inspector of Elections - 4 Year
    Lynn Batzel - D WI 12
 
Lackawaxen Twp #1
Supervisor - 6 Year Auditor - 6 Year Auditor - 4 Year Constable - 6 Year
Richard Krochta - R 142         Luis Vega, Sr. - R 57
Richard Krochta - D WI 4             Kevin Roster - R 110
Judge of Elections - 4 Year Inspector of Elections - 4 Year Increase of Millage for Ambulance Service
    Sandra Martin - R 142 Yes 142
No 103
 
Lackawaxen Twp #2
Supervisor - 6 Year Auditor - 6 Year Auditor - 4 Year Constable - 6 Year
Richard Krochta - R 147         Luis Vega, Sr. - R 56
Richard Krochta - D WI 8             Kevin Roster - R 112
       
Judge of Elections - 4 Year Inspector of Elections - 4 Year Increase of Millage for Ambulance Service
Jessica Earl - R WI 57 Jennifer Hulsen - R 137 Yes 146
No 120
 
Lehman Twp # 1
Supervisor - 6 Year Auditor - 6 Year Judge of Elections - 4 Year Term Inspector of Elections
John Sivick - R 144 Sherese Morris-Wyche - D 71 Joan Bensley - R 129 Elaine Frawley - R 129
Pastor Felder - D 60 Joseph Bellantoni - R WI 45     Marjorie Miranda - D 92
       
 
Lehman Twp # 2
Supervisor - 6 Year Auditor - 6 Year Judge of Elections - 4 Year Term Inspector of Elections
John Sivick - R 133 Sherese Morris-Wyche - D 99 Delores Smith - D 106 Andrea Amorsi - R 108
Pastor Felder - D 94 Joseph Billantoni - R WI 29 Joseph Casanova - R WI 27   Vivian Bernikow - D 99
       
 
Matamoras Boro #1
Mayor - 4 Year Councilman - 4 Year Auditor - 6 Year Constable - 6 Year
Richard Gassmann - D 67 Kevin Rose - R 37 Cathleen Schultz - R 66 Teddy Mead - R 60
Janet Clark - R WI 11 Kelli Walsh - R 49 Carol Sain - D 77    
David Clark - R 63
Otto Newell - R 29
Christopher Ross - D 63
Eric Kudrich - D 65
Dayne Losee - D 66
Judge of Elections - 4 Year Inspector of Elections - 4 Year
Janet Clark - R 77 Shirley Tschudy - R 56
Marena Bush - R 17
Beverly Dexter - D 64
 
Matamoras Boro #2
Mayor - 4 Year Councilman - 4 Year Auditor - 6 Year Constable - 6 Year
Richard Gassmann - D 89 Kevin Rose - R 55 Cathleen Schultz - R 98 Teddy Mead - R 92
Janet Clark - R WI 32 Kelli Walsh - R 85 Carol Sain - D 87    
David Clark - R 83
Otto Newell - R 59
Christopher Ross - D 78
Eric Kudrich - D 81
Dayne Losee - D 80
Judge of Elections - 4 Year Inspector of Elections - 4 Year
Robert Homer - R 96    
 
Milford Boro
Coucilman - 4 Year Judge of Elections - 4 Year Inspector of Elections - 4 year  
Nick May - R 98     Jennifer Bennett - D 68  
Aaron May - R 93              
James T. Price - R 87        
Edward Raarup - D 63
 
Milford Twp
Supervisor - 6 Year Auditor - 6 Year Constable - 6 year  
Don Quick - R 151        
Judge of Elections - 4 Year Inspector of Elections - 4 Year
Judith Brumbaugh - R 159 Robert Brumbaugh - R 158
 
Palmyra Twp
Supervisor - 6 Year Auditor - 6 Year Judge of Elections - 4 Year Term Inspector of Elections
Kenneth Coutts - R 176 Mary Alice Trunzo - R 166 Bruce Taylor - D 35 Maureen Krom - R 163
           
       
 
Porter Twp
Supervisor - 6 Year Auditor - 6 Year Auditor - 4 Year Auditor - 2 Year
William Powell - R 31            
           
Constable - 6 Year  Judge of Elections - 4 Year Inspector of Elections - 4 Year
Orville Kleppinger - R 30 Diane Gentile - R WI 13    
 
Shohola Twp
Supervisor - 6 Year Auditor - 6 Year Judge of Elections - 4 Year Term Inspector of Elections
Shirley Masuo - R 54 Edward Mattera - D 144 Sheila Farrell - D 174 Beatrice Schields - D 113
Brad Dellert - D 96 Kathleen Farrell - D 71
Greg Hoeper - D 158
Greg Hoeper - R WI 169
 
Westfall Twp
Supervisor - 6 Year Auditor - 6 Year Auditor - 4 Year Constable - 6 Year
Henry Cotterill Jr. - R 111         Michael Barth - R 258
Robert Melvin - R 191              
Christina Robin - R 134        
Peter Kenny - R 89        
Larry Flansburg - D 115    
Robert Melvin - D WI 14    
Judge of Elections - 4 Year Inspector of Elections - 4 Year
Aurora Bergmann - R 243 Dorothy Haber - D 82
Precincts Reporting   18   of 18