Unofficial Pike County General Primary Election 2014 - All Districts Reported
Total Vote Blooming Grove Delaware 1 Delaware 2 Dingman 1 Dingman 2 Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2 Lehman 1 Lehman 2 Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp Palmyra Porter Shohola Westfall
Total Voter Turnout 2782 197 154 237 228 199 249 157 169 202 219 46 70 88 88 249 34 111 85
Total Republican Turnout 1622 102 120 163 130 129 133 102 119 98 77 21 37 50 54 147 22 56 62
Total Democrat Turnout 1160 95 34 74 98 70 116 55 50 104 142 25 33 38 34 102 12 55 23
GOVERNOR - 4 YEAR TERM - VOTE FOR 1
Total Vote Blooming Grove Delaware 1 Delaware 2 Dingman 1 Dingman 2 Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2 Lehman 1 Lehman 2 Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp Palmyra Porter Shohola Westfall
Tom Corbett - R 1316 90 109 137 104 107 95 87 89 77 68 17 31 39 41 115 17 43 50
Tom Wolf - D 620 54 19 39 62 40 50 31 24 47 75 15 23 21 19 54 5 30 12
Robert M. McCord - D 227 14 5 16 23 9 32 12 14 10 24 3 5 4 6 28 4 14 4
Katie McGinty - D 125 6 5 3 5 11 21 8 5 19 18 4 2 4 2 5 2 4 1
Allyson Y. Schwartz - D 156 19 2 10 8 8 11 4 7 23 23 2 3 9 7 12 1 4 3
LIEUTENANT GOVERNOR - 4 YEAR TERM - VOTE FOR 1
Total Vote Blooming Grove Delaware 1 Delaware 2 Dingman 1 Dingman 2 Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2 Lehman 1 Lehman 2 Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp Palmyra Porter Shohola Westfall
Jim Cawley - R 1310 88 100 124 105 103 107 87 90 76 68 17 27 39 42 123 16 44 54
Mike Stack - D 467 31 13 32 41 33 49 26 18 52 65 7 10 12 8 46 2 17 5
Mark Critz - D 52 10 0 1 4 5 5 2 4 4 7 2 3 0 1 2 2 0 0
Mark Smith - D 237 13 8 6 22 10 35 10 14 21 23 8 4 2 8 26 6 18 3
Brandon P. Neuman - D 71 6 3 4 5 4 4 4 3 5 13 1 1 5 2 5 0 3 3
Brad Koplinski - D 184 16 6 20 18 6 10 8 5 12 21 5 12 7 8 12 0 12 6
REPRESENTATIVE IN CONGRESS 10TH DISTRICT - 2 YEAR TERM - VOTE FOR 1
Total Vote Blooming Grove Delaware 1 Delaware 2 Dingman 1 Dingman 2 Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2 Lehman 1 Lehman 2 Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp Palmyra Porter Shohola Westfall
Tom Marino - R 1376 96 106 137 103 115 112 91 93 81 69 19 29 44 46 122 17 47 49
Scott F. Brion - D 847 63 28 54 80 47 82 36 35 68 110 21 24 26 24 84 9 35 21
SENATOR IN THE GENERAL ASSEMBLY 20TH DISTRICT - 4 YEAR TERM - VOTE FOR 1
Total Vote Blooming Grove Delaware 1 Delaware 2 Dingman 1 Dingman 2 Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2 Lehman 1 Lehman 2 Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp Palmyra Porter Shohola Westfall
Lisa Baker - R 1496 100 113 138 123 124 124 94 108 85 74 20 32 47 50 134 19 52 59
REPRESENTATIVE IN THE GENERAL ASSEMBLY 139TH DISTRICT - 2 YEAR TERM - VOTE FOR 1
Total Vote Blooming Grove Dingman 1 Dingman 2 Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2 Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp Palmyra Shohola Westfall
Mike Peifer - R 1040 96 117 119 120 93 102 20 32 47 49 134 52 59
REPRESENTATIVE IN THE GENERAL ASSEMBLY 189TH DISTRICT - 2 YEAR TERM - VOTE FOR 1
Total Vote Delaware 1 Delaware 2 Lehman 1 Lehman 2 Porter
Rosemary Brown - R 454 118 148 93 75 20
Elizabeth "Liz" Forrest - D 303 26 61 84 123 9
MEMBER OF REPUBLICAN STATE COMMITTEE - 4 YEAR TERM - VOTE FOR 1 MALE AND 1 FEMALE
Total Vote Blooming Grove Delaware 1 Delaware 2 Dingman 1 Dingman 2 Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2 Lehman 1 Lehman 2 Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp Palmyra Porter Shohola Westfall
Julie Forbes - R 1231 85 93 114 103 103 108 84 82 73 64 15 29 35 38 105 14 37 49
Ray Tonkin - R 1159 76 81 93 96 90 105 76 81 70 57 14 29 39 34 119 14 38 47
MEMBER OF DEMOCRATIC STATE COMMITTEE - 4 YEAR TERM - VOTE FOR 1
Total Vote Blooming Grove Delaware 1 Delaware 2 Dingman 1 Dingman 2 Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2 Lehman 1 Lehman 2 Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp Palmyra Porter Shohola Westfall
Jolie DeFeis - D 894 63 30 59 82 54 88 33 39 77 115 24 22 28 26 84 11 37 22
REPUBLICAN COUNTY COMMITTEEPERSON AT LARGE - 4 YEAR TERM - VOTE FOR 6
Total Vote Blooming Grove Delaware 1 Delaware 2 Dingman 1 Dingman 2 Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2 Lehman 1 Lehman 2 Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp Palmyra Porter Shohola Westfall
Kurt Brink - R 1051 74 73 76 93 94 90 74 70 62 57 14 23 31 43 88 13 38 38
Kevin T. Stroyan - R 1246 84 88 103 106 107 102 85 95 65 61 18 26 43 49 105 16 46 47
Chris Brighton - R 939 67 61 64 76 76 88 70 62 52 53 17 25 27 31 87 12 32 39
Sharon Schroeder - R 1094 76 71 83 101 102 101 79 72 63 58 15 24 29 33 97 15 35 40
Dennis Lee - R 945 65 87 107 66 68 86 64 59 46 54 14 23 21 26 85 15 29 30
BORO AND TOWNSHIP RESULTS
Blooming Grove Twp
COUNTY COMMITTEEPERSON COUNTY COMMITTEEMEN COUNTY COMMITTEEWOMEN 
4 YEAR TERM - VOTE FOR 9 4 YEAR TERM - VOTE FOR 4 4 YEAR TERM - VOTE FOR 4
Jack Zurlini - R 72 John Chapman - D 56 Sally Schwartz - D 69
Tammy Gillette - R 82 James J. Slevin - D 54 Bernhardine Muller - D 15
Richard A. Caridi - R 86 Joseph B. Heffernan - D 50 Barbara Gropper - D 13
John Hannick - R 68 Ed Muller - D 1 Ronnie Terr - D 6
Michael Christopher - R 75
Ralph Lenzi - R 74
Mark E. Moulton - R 76
Nicholas Mazza - R 78
Michael Zibrin - R 76
   
 
Delaware Twp  # 1
COUNTY COMMITTEEPERSON COUNTY COMMITTEEMEN COUNTY COMMITTEEWOMEN 
4 YEAR TERM - VOTE FOR 12 4 YEAR TERM - VOTE FOR 3 4 YEAR TERM - VOTE FOR 3
Gail Wershing - R 61 Michael Kabbeko - D 1 Sherryl Goldstein - D 1
Judy Lloyd - R 50 Richard Goldstein - D 1
Teryn Hafner - R 38
John D. Henderson - R 36
Geri Young - R 38
Thomas J. Loyd - R 35
Dennis Lee - R 69
Bob Luciano - R 56
Mike Bukaj - R 56
Dawn Bukaj - R 53
Jeffrey A. Shirley - R 37
Mike Dickerson - R 58
Timothy Singleton - R 51
Jamie Wagengoffer - R 40
Jason Evers - R 30
Bob Byrne - R 58
Karen Hagan - R 39
Tom Ryan - R 70
Dick Young - R 40
Ronald D. Hough - R 39
Edward J. Hammond - R 42
 
Delaware Twp # 2
COUNTY COMMITTEEPERSON COUNTY COMMITTEEMEN COUNTY COMMITTEEWOMEN 
4 YEAR TERM - VOTE FOR 12 4 YEAR TERM - VOTE FOR 3 4 YEAR TERM - VOTE FOR 3
Gail Wershing - R 64 Max Brinson - D 2 Cheryl R. Glenn - D 62
Judy Lloyd - R 71 Nicholas DiBlasio - D 3 Liz Forrest - D 1
Teryn Hafner - R 49 William Reser - D 1 Patricia Dorner - D 1
John D. Henderson - R 61 David McDonald - D 1 Susan Reser - D 1
Geri Young - R 60
Thomas J. Loyd - R 62
Dennis Lee - R 62
Bob Luciano - R 79
Mike Bukaj - R 88
Dawn Bukaj - R 75
Jeffrey A. Shirley - R 62
Mike Dickerson - R 68
Timothy Singleton - R 67
Jamie Wagengoffer - R 76
Jason Evers - R 67
Bob Byrne - R 63
Karen Hagan - R 67
Tom Ryan - R 79
Dick Young - R 28
Ronald D. Hough - R 69
Edward J. Hammond - R 65
 
Dingman Twp #1
COUNTY COMMITTEEPERSON COUNTY COMMITTEEMEN COUNTY COMMITTEEWOMEN 
4 YEAR TERM - VOTE FOR 16 4 YEAR TERM - VOTE FOR 4 4 YEAR TERM - VOTE FOR 4
Denise Ayala - R 32 John A. Tucker - D 81 Elaine M. Tucker - D 68
Lui Ayala - R 32 Renee M. Hoover - D 63
Joyce Cochran - R 29 Alicia Squires 1
John F. Kupillas - R 37
Yolanda Goldsack - R 41
Jeffrey Muniz - R 67
Centa T. Quinn - R 104
Mary Healey - R 34
Patricia Kupillas - R 32
Robert Goldsack - R 43
Thomas Foran - R 87
Diane H. French 36
Marian Foran - R 73
Sandra G. Reiss 32
Sharon Schroeder - R 85
Thomas Mincer - R 87
Sterling Reiss - R 29
Laura M. Orben - R 92
James Leiser - R 105
Kurt E. Brink - R 86
Helen Ducar - R 22
 
Dingman Twp #2
COUNTY COMMITTEEPERSON COUNTY COMMITTEEMEN COUNTY COMMITTEEWOMEN 
4 YEAR TERM - VOTE FOR 16 4 YEAR TERM - VOTE FOR 4 4 YEAR TERM - VOTE FOR 4
Denise Ayala - R 49 Louis Santico - D 4 Patricia Zimmerman - D 1
Lui Ayala - R 50 Paul Zimmerman - D 1 Susan Brown - D 1
Joyce Cochran - R 55 Randall Brown - D 1
John F. Kupillas - R 55
Yolanda Goldsack - R 53
Jeffrey Muniz - R 53
Centa T. Quinn - R 86
Mary Healey - R 43
Patricia Kupillas - R 52
Robert Goldsack - R 60
Thomas Foran - R 52
Diane H. French 61
Marian Foran - R 47
Sandra G. Reiss 54
Sharon Schroeder - R 58
Thomas Mincer - R 86
Sterling Reiss - R 51
Laura M. Orben - R 79
James Leiser - R 90
Kurt E. Brink - R 66
Helen Ducar - R 31
 
Greene Twp
COUNTY COMMITTEEPERSON COUNTY COMMITTEEMEN COUNTY COMMITTEEWOMEN 
4 YEAR TERM - VOTE FOR 8 4 YEAR TERM - VOTE FOR 3 4 YEAR TERM - VOTE FOR 3
Heather Reichman - R 101 Donald Simon - D 81 Nancy Simon - D 90
Barbara Gilpin - R 116 James Gifford - D 88 Lynn Batzel - D 78
Gary Carlton - R 92 Arthur Zeller - D 1
Wayne Garafola - R 84
John Gilpin - R 110
Mike Peifer - R 24
Charles Burnett - R 14
Debra Gunnip - R 3
 
Lackawaxen Twp #1
COUNTY COMMITTEEPERSON COUNTY COMMITTEEMEN COUNTY COMMITTEEWOMEN 
4 YEAR TERM - VOTE FOR 9 4 YEAR TERM - VOTE FOR 2 4 YEAR TERM - VOTE FOR 2
Majorie Wassmer - R 82     Jane Cole - D 6
Kathleen Hummel - R 88
Thomas F. Farley - R 65
Michael "Mike" Mancino - R 78
William L. Thomas - R 68
Dorothy Dexter - R 62
Melissa J. Dogaci - R 16
Kraig Obermiller - R 59
Cheryl Anderson - R 25
Jim Brislin - R 23
Harry Kestler - R 66
Louis Pedley - R 10
Anna Mae Rechtorovic - R 14
Kelly Obermiller - R 67
Virginia Nye - R 11
Thomas P. McKay - R 22
 
Lackawaxen Twp #2
COUNTY COMMITTEEPERSON COUNTY COMMITTEEMEN COUNTY COMMITTEEWOMEN 
4 YEAR TERM - VOTE FOR 9 4 YEAR TERM - VOTE FOR 2 4 YEAR TERM - VOTE FOR 2
Majorie Wassmer - R 47 Herbert Lehmann - D 1 Kaitlin Lehmann - D 1
Kathleen Hummel - R 68 Rolf Moeller - D 1 Laurel Mason - D 1
Thomas F. Farley - R 52 Ronald Short - D 1
Michael "Mike" Mancino - R 43
William L. Thomas - R 32
Dorothy Dexter - R 38
Melissa J. Dogaci - R 52
Kraig Obermiller - R 41
Cheryl Anderson - R 37
Jim Brislin - R 68
Harry Kestler - R 75
Louis Pedley - R 28
Anna Mae Rechtorovic - R 55
Kelly Obermiller - R 45
Virginia Nye - R 38
Thomas P. McKay - R 46
 
Lehman Twp # 1
COUNTY COMMITTEEPERSON COUNTY COMMITTEEMEN COUNTY COMMITTEEWOMEN 
4 YEAR TERM - VOTE FOR 15 4 YEAR TERM - VOTE FOR 5 4 YEAR TERM - VOTE FOR 5
Janet A. Peritore - R 45        
Joseph W. Peritore - R 50
Richard E. Geis - R 53
Jeffrey Richard Bubrow - R 41
Misty Rompilla - R 36
Arthur Garris, Jr. - R 67
Megan L. Elliott - R 41
John Sivick - R 66
Shirley M. Garris - R 63
Lisa Alba - R 43
Anna Marie Hirniak - R 46
Joseph C. Alba - R 45
Robert H. Rohner, Jr. - R 59
Kathleen Simoncic - R 19
 
Lehman Twp # 2
COUNTY COMMITTEEPERSON COUNTY COMMITTEEMEN COUNTY COMMITTEEWOMEN 
4 YEAR TERM - VOTE FOR 15 4 YEAR TERM - VOTE FOR 5 4 YEAR TERM - VOTE FOR 5
Janet A. Peritore - R 45 Robert Ferrono - D 1 Diane Hinson - D 2
Joseph W. Peritore - R 46 Brian Madden - D 1 Joyce Morgan - D 1
Richard E. Geis - R 42 Timothy Rohner - D 1
Jeffrey Richard Bubrow - R 44
Misty Rompilla - R 40
Arthur Garris, Jr. - R 55
Megan L. Elliott - R 42
John Sivick - R 62
Shirley M. Garris - R 49
Lisa Alba - R 44
Anna Marie Hirniak - R 42
Joseph C. Alba - R 39
Robert H. Rohner, Jr. - R 50
 
Matamoras Boro #1
COUNTY COMMITTEEPERSON COUNTY COMMITTEEMEN COUNTY COMMITTEEWOMEN 
4 YEAR TERM - VOTE FOR 7 4 YEAR TERM - VOTE FOR 1 4 YEAR TERM - VOTE FOR 1
David Clark - R 17     Helen Gassmann - D 1
Lynn Homer - R 13
Kevin Rose - R 13
Andrea Simmons - R 2
George E. Featherman - R 7
Kelly Dolge - R 4
Paul Sybrandy - R 10
Lynn Moore - R 13
JoAnn L. Featherman - R 10
John "Jack" O'Leary - R 9
Robert Homer - R 7
 
Matamoras Boro #2
COUNTY COMMITTEEPERSON COUNTY COMMITTEEMEN COUNTY COMMITTEEWOMEN 
4 YEAR TERM - VOTE FOR 7 4 YEAR TERM - VOTE FOR 1 4 YEAR TERM - VOTE FOR 1
David Clark - R 22        
Lynn Homer - R 26
Kevin Rose - R 16
Andrea Simmons - R 7
George E. Featherman - R 11
Kelly Dolge - R 11
Paul Sybrandy - R 17
Lynn Moore - R 15
JoAnn L. Featherman - R 11
John "Jack" O'Leary - R 15
Robert Homer - R 25
 
 
Milford Boro
COUNTY COMMITTEEPERSON COUNTY COMMITTEEMEN COUNTY COMMITTEEWOMEN 
4 YEAR TERM - VOTE FOR 6 4 YEAR TERM - VOTE FOR 1 4 YEAR TERM - VOTE FOR 1
Matthew M. Osterberg - R 33 Reggie Cheong-Leen - D 33 Kimberly Reno - D 1
Robert "Bo" Fean - R 38
Linda J. Fean - R 35
Michael Osterberg - R 3
Robert Ciervo - R 3
Vincent Accordino - R 3
 
Milford Twp
COUNTY COMMITTEEPERSON COUNTY COMMITTEEMEN COUNTY COMMITTEEWOMEN 
4 YEAR TERM - VOTE FOR 6 4 YEAR TERM - VOTE FOR 2 4 YEAR TERM - VOTE FOR 2
Julie Forbes - R 31     Kelley Steih - D 1
Denise Fitzpatrick - R 33
Kelly A. Gaughan - R 36
Donna Helms - R 40
Martin C. Gaughan - R 32
Bernard Marasa - R 7
 
Palmyra Twp
COUNTY COMMITTEEPERSON COUNTY COMMITTEEMEN COUNTY COMMITTEEWOMEN 
4 YEAR TERM - VOTE FOR 8 4 YEAR TERM - VOTE FOR 2 4 YEAR TERM - VOTE FOR 2
Robert C. Neid - R 97 Bruce M. Taylor - D 83 Carol Mattessich - D 50
Peter Seeuwen - R 79 Toni Katz - D 29
Robert E. Stoveken - R 91 Barbara Briden - D 67
Bob Bauer - R 93
JoAnn M. Rose - R 103
Ray Tonkin - R 85
Michelle Tonkin - R 89
Edward Potter - R 45
       
 
Porter Twp
COUNTY COMMITTEEPERSON COUNTY COMMITTEEMEN COUNTY COMMITTEEWOMEN 
4 YEAR TERM - VOTE FOR 5 4 YEAR TERM - VOTE FOR 1 4 YEAR TERM - VOTE FOR 1
Susan G. Ferguson - R 16 George Schmitt - D 10 Lyanne Attreed - D  10
Judy Armanini - R 13
Dawn L. Russell - R 18
Daniel F. Krell - R 15
James Markey - R 1
                           
 
Shohola Twp
COUNTY COMMITTEEPERSON COUNTY COMMITTEEMEN COUNTY COMMITTEEWOMEN 
4 YEAR TERM - VOTE FOR 7 4 YEAR TERM - VOTE FOR 2 4 YEAR TERM - VOTE FOR 2
Keith W. Raser - R 45 Edward Mattera - D 1 Beverly Giblin - D 1
Ann G. Seaman - R 44
Keith Decker - R 34
Christopher P. Decker - R 33
Jessica Adler Decker - R 32
John Graber - R 5
Ingrid Warshaw - R 4
                                 
 
Westfall Twp
COUNTY COMMITTEEPERSON COUNTY COMMITTEEMEN COUNTY COMMITTEEWOMEN 
4 YEAR TERM - VOTE FOR 7 4 YEAR TERM - VOTE FOR 2 4 YEAR TERM - VOTE FOR 2
Laurie L. Pearce - R 55 John Dalton - D 1 Nora Hoffman - D 1
Zachary K. Pearce - R 51 Steven Polatnick - D 1 Roseann Kalish - D 1
Robert James Melvin - R 46
Julia Melvin - R 10
Kim Pearce - R 9
Linda Bostinto - R 10
Robert Bostinto - R 10
                                 
Precincts Reporting   18   of 18