Unofficial Pike County Ballot Candidates Municipal Election 2015
Total Vote Blooming Grove Delaware 1 Delaware 2 Dingman 1 Dingman 2 Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2 Lehman 1 Lehman 2 Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp Palmyra Porter Shohola Westfall
Democrat Votes 1798 140 71 89 186 119 144 66 71 78 119 75 82 83 79 117 25 157 97
Republican Votes 4236 346 267 277 488 304 327 241 292 139 88 89 144 138 216 334 52 244 250
JUSTICE OF THE SUPREME COURT - Vote for not more than THREE
Total Vote Blooming Grove Delaware 1 Delaware 2 Dingman 1 Dingman 2 Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2 Lehman 1 Lehman 2 Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp Palmyra Porter Shohola Westfall
David Wecht - D 401 41 14 18 29 20 38 12 15 22 36 15 14 15 19 42 6 33 12
Christine Donohue - D 767 64 37 40 78 50 63 32 37 42 51 37 37 23 31 58 8 40 39
Kevin M. Dougherty - D 707 56 34 39 75 38 67 24 28 30 51 32 33 33 26 51 11 43 36
John Henry Foradora - D 300 23 13 7 26 18 31 7 17 18 28 22 12 8 11 29 4 14 12
Anne E. Lazarus - D 729 64 32 34 93 44 63 29 35 30 40 34 29 32 29 60 7 45 29
Dwayne D. Woodruff - D 232 22 11 13 21 14 17 5 11 12 17 12 15 9 5 9 5 20 14
Correale Stevens - R 1312 126 107 82 140 81 100 79 93 47 36 31 41 39 52 118 13 61 66
Anne Covey - R 1613 141 93 105 159 106 143 104 99 54 29 36 46 54 89 152 17 94 92
Rebecca  Warren - R 1038 90 65 72 124 84 73 68 61 34 21 28 29 28 54 69 13 47 78
Mike George - R 1419 124 113 102 163 77 123 93 89 40 37 29 30 41 75 117 12 74 80
Cheryl Allen - R 764 53 54 48 82 53 61 45 51 37 19 23 25 20 37 52 16 39 49
Judy Olson - R 1567 130 137 131 162 84 139 100 95 42 34 28 39 51 80 137 18 90 70
JUDGE OF THE SUPERIOR COURT - Vote for ONE
Total Vote Blooming Grove Delaware 1 Delaware 2 Dingman 1 Dingman 2 Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2 Lehman 1 Lehman 2 Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp Palmyra Porter Shohola Westfall
Alice Beck Dubow - D 914 80 35 44 105 58 81 35 38 42 63 40 42 37 35 70 13 59 37
Robert Colville - D 334 24 20 18 30 20 29 6 14 19 33 17 15 8 11 24 4 26 16
Emil Giordano - R 2732 236 194 187 308 182 221 168 158 85 64 60 88 85 135 226 32 152 151
JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT - Vote for ONE 
Total Vote Blooming Grove Delaware 1 Delaware 2 Dingman 1 Dingman 2 Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2 Lehman 1 Lehman 2 Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp Palmyra Porter Shohola Westfall
Todd Eagen - D 890 86 40 48 90 51 68 25 41 38 59 44 42 34 29 78 10 59 48
Michael Wojcik - D 302 13 15 13 32 20 36 12 10 19 23 14 14 17 15 15 5 18 11
Paul  Lalley - R 2651 226 191 178 292 182 225 160 158 82 60 59 88 80 130 221 29 143 147
COUNTY COMMISSIONERS - 4 Year Term - Vote for not more than TWO 
Total Vote Blooming Grove Delaware 1 Delaware 2 Dingman 1 Dingman 2 Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2 Lehman 1 Lehman 2 Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp Palmyra Porter Shohola Westfall
Steven R. Guccini - D 944 74 31 34 86 52 100 36 46 28 47 42 49 47 45 102 5 64 56
David E. Ruby - D 1021 72 45 52 114 64 65 29 39 44 55 52 63 49 54 72 14 75 63
John A. Tucker - D 684 51 34 43 102 56 43 14 17 38 49 22 22 40 24 25 14 52 38
Richard A. Caridi - R 2805 280 183 178 275 199 248 173 210 87 58 60 76 81 124 245 38 147 143
Matthew M. Osterberg - R 2978 242 204 204 362 220 194 156 181 85 60 69 108 104 162 208 27 183 209
 
DISTRICT ATTORNEY - 4 Year Term - Vote for ONE 
Total Vote Blooming Grove Delaware 1 Delaware 2 Dingman 1 Dingman 2 Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2 Lehman 1 Lehman 2 Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp Palmyra Porter Shohola Westfall
Kelly A. Gaughan - R 2168 203 163 168 252 177 97 103 161 82 39 44 65 73 99 157 25 136 124
Raymond J. Tonkin - R 1978 138 101 105 234 124 220 133 124 51 45 45 76 63 114 159 22 101 123
Kelly A. Gaughan - D - (WI) 352 33 21 26 36 34 10 18 16 15 7 10 11 15 18 13 3 45 21
Raymond J. Tonkin - D - (WI) 465 29 18 21 50 32 48 12 18 4 21 18 28 25 24 30 2 47 38
COUNTY TREASURER - 4 Year Term - Vote for ONE 
Total Vote Blooming Grove Delaware 1 Delaware 2 Dingman 1 Dingman 2 Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2 Lehman 1 Lehman 2 Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp Palmyra Porter Shohola Westfall
John Gilpin - R 3254 267 210 203 360 218 301 187 211 104 63 67 106 110 165 272 38 180 192
PROTHONOTARY / CLERK OF THE COURTS / CLERK OF THE ORPHANS' COURT - 4 Year Term - Vote for ONE 
Total Vote Blooming Grove Delaware 1 Delaware 2 Dingman 1 Dingman 2 Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2 Lehman 1 Lehman 2 Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp Palmyra Porter Shohola Westfall
Denise Fitzpatrick - R 3275 262 213 218 407 234 248 183 203 100 66 70 108 113 167 259 37 186 201
Kelle Hankins - D - (WI) 101 11 2 13 15 2 0 2 2 1 3 0 0 23 7 7 1 8 4
Denise Fitzpatrick - D (WI) 66 2 3 1 8 0 21 0 3 0 0 5 6 1 4 0 0 5 7
RECORDER OF DEEDS/ REGISTER OF WILLS - 4 Year Term - Vote for ONE 
Total Vote Blooming Grove Delaware 1 Delaware 2 Dingman 1 Dingman 2 Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2 Lehman 1 Lehman 2 Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp Palmyra Porter Shohola Westfall
Denise DeGraw Fey -D 1162 91 52 61 135 81 98 34 39 59 76 48 54 54 43 83 16 70 68
Sharon Schroeder - R 3181 272 209 213 381 221 253 178 197 95 66 69 102 111 162 253 36 175 188
COUNTY AUDITOR - 4 Year Term - Vote for not more than TWO 
Total Vote Blooming Grove Delaware 1 Delaware 2 Dingman 1 Dingman 2 Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2 Lehman 1 Lehman 2 Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp Palmyra Porter Shohola Westfall
Missi Strub - D 1039 80 41 43 127 69 81 32 49 28 43 48 50 55 52 79 11 93 58
Diane Hinson - D 806 68 34 48 76 40 69 22 23 58 94 37 37 31 22 62 12 38 35
Gail Sebring - R 2446 205 143 130 279 149 177 148 150 73 52 71 101 86 126 212 19 139 186
Thomas Foran - R 2436 217 172 177 313 189 184 136 150 79 57 46 74 76 106 204 19 130 107
CORONER - 4 year Term - Vote for ONE 
Total Vote Blooming Grove Delaware 1 Delaware 2 Dingman 1 Dingman 2 Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2 Lehman 1 Lehman 2 Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp Palmyra Porter Shohola Westfall
Chris Brighton - R 3057 252 197 206 358 205 234 176 185 93 66 67 115 102 161 239 32 162 207
DELAWARE VALLEY SCHOOL DISTRICT - SCHOOL DIRECTOR - 4 Year Term - Vote for not more than FIVE 
Total Vote Delaware 1 Delaware 2 Dingman 1 Dingman 2 Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp Shohola Westfall
Micheal Pfaeffle - D 323 24 33 60 48 21 21 25 23 39 29
John Wroblewski - D 419 26 33 90 43 34 45 30 32 44 42
John Allen - D 278 22 27 43 23 26 36 17 27 26 31
Dawn Bukaj - D 471 46 45 83 67 26 25 30 35 70 44
Carl J. Will - D 173 17 20 33 17 13 12 17 11 18 15
John Jack O'Leary - D 547 38 45 106 67 41 57 46 37 62 48
Cory Homer - D 422 28 27 97 40 32 37 27 27 58 49
Brian Carso - D 364 25 23 73 50 40 33 19 18 41 42
Brian Carso - R 1009 84 108 222 136 48 58 56 79 96 122
Michael Pfaeffle - R 854 132 126 158 102 26 37 49 85 80 59
Carl J. Will - R 494 77 67 105 59 14 28 21 38 37 48
Dawn Bukaj - R 1098 128 140 232 131 35 56 68 109 111 88
John Jack O'Leary - R 1358 181 157 260 178 59 80 72 123 113 135
Cory Homer - R 1085 133 132 217 111 51 92 54 95 84 116
John Wroblewski - R 923 96 86 204 112 40 43 52 96 91 103
John Allen - R 709 110 89 119 92 43 51 30 64 52 59
DELAWARE VALLEY SCHOOL DISTRICT - SCHOOL DIRECTOR - 2 Year Term - Vote for ONE 
Total Vote Delaware 1 Delaware 2 Dingman 1 Dingman 2 Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp Shohola Westfall
Christopher M. Fernandez - D 287 26 25 60 41 11 20 27 13 40 24
Charles Pike - D 455 30 36 87 46 46 51 26 33 46 54
Christopher M. Fernandez - R 714 125 120 122 80 24 38 37 52 67 49
Charles Pike - R 1165 100 99 252 146 49 80 59 114 112 154
WALLENPAUPACK SCHOOL DISTRICT - SCHOOL DIRECTOR - 4 Year Term - Vote for not more than FIVE 
Total Vote Blooming Grove Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2 Palmyra            
John F. Spall - D 331 80 87 31 46 87            
Robert Schwartz - D 280 69 78 22 40 71            
Gary Beilman - D 320 79 83 31 43 84            
Michael Spencer - D 280 79 76 21 38 66            
John Drake - D 305 75 78 23 45 84            
Robert Schwartz - R 939 226 194 160 151 208            
Gary Beilman - R 1035 229 214 173 175 244            
John Drake - R 996 229 199 163 159 246            
John F. Spall - R 1026 228 216 167 176 239            
Michael Spencer - R 924 239 182 156 145 202            
WALLENPAUPACK SCHOOL DISTRICT - SCHOOL DIRECTOR - 2 Year Term - Vote for ONE 
Total Vote Blooming Grove Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2 Palmyra            
Paul Otway - D 176 30 74 15 20 37            
Bonnie Cabel Rotella - D 240 68 49 31 33 59            
Paul Otway - R 1163 265 277 179 190 252            
EAST STROUDSBURG SCHOOL DISTRICT - SCHOOL DIRECTOR - 4 Year Term - Vote for not more than FIVE 
Total Vote Lehman 1 Lehman 2 Porter                        
Judy Summers - D 107 40 57 10                        
Wayne Rohner - D 126 41 75 10                        
Debbie Kulick - D 133 53 69 11                        
Lisa Van Why - D 121 49 65 7                        
Debbie Kulick - R 179 95 58 26                        
Judy Summers - R 153 71 54 28                        
Lisa VanWhy - R 157 80 55 22                        
Wayne Rohner - R 171 84 64 23                        
EAST STROUDSBURG SCHOOL DISTRICT - SCHOOL DIRECTOR - 2 Year Term - Vote for ONE 
Total Vote Lehman 1 Lehman 2 Porter                        
Ronn Bradley - D 156 61 83 12                        
Ronn Bradley - R 180 87 62 31
BORO AND TOWNSHIP RESULTS
Blooming Grove Twp
SUPERVISOR - 6 Year Term - Vote for ONE  AUDITOR - 6 Year Term - Vote for ONE   CONSTABLE - 6 Year Term - Vote for ONE 
Tammy Gillette - R 259 Peter P. D'Alauro - R 257 Michael Christopher - R 270
   
JUDGE OF ELECTIONS - 4 Year Term - Vote for ONE  INSPECTOR OF ELECTIONS- 4 Year Term - Vote for ONE
Patricia L. Knight - R 273 Bernhardine H. Muller - D 90
    Denise Strauser -R 264
   
 
Delaware Twp  # 1
SUPERVISOR - 6 Year Term - Vote for ONE  AUDITOR - 6 Year Term - Vote for ONE   AUDITOR - 2 Year Term - Vote for ONE  
John D. Henderson - R 114 Dennis Lee - R 120 Cody A. Smith - R 159
Ronald Hough - R 128 John Wells - R 111        
John D. Henderson - D - (WI) 7 Dennis Lee - D - (WI) 8        
   
JUDGE OF ELECTIONS - 4 Year Term - Vote for ONE  INSPECTOR OF ELECTIONS- 4 Year Term - Vote for ONE
Laura Hammond - R 198 Pat Collins - R 204
Karen DeVillers - D - (WI) 13        
 
Delaware Twp # 2
SUPERVISOR - 6 Year Term - Vote for ONE  AUDITOR - 6 Year Term - Vote for ONE   AUDITOR - 2 Year Term - Vote for ONE  
John D. Henderson - R 131 Dennis Lee - R 125 Cody A. Smith - R 175
Ronald Hough - R 112 John Wells - R 111        
John D. Henderson - D - (WI) 16 Dennis Lee - D - (WI) 7        
   
JUDGE OF ELECTIONS - 4 Year Term - Vote for ONE  INSPECTOR OF ELECTIONS- 4 Year Term - Vote for ONE
Joyce R. Lewis - R 210 Ida Walker - D 55
Cheryl Glenn - D - (WI) 12 Deborah Ryan - R 209
 
Dingman Twp #1
SUPERVISOR - 6 Year Term - Vote for ONE  AUDITOR - 6 Year Term - Vote for ONE   JUDGE OF ELECTIONS - 4 Year Term - Vote for ONE  INSPECTOR OF ELECTIONS- 4 Year Term - Vote for ONE
Dennis Brink - R 372     Laura M. Orben - R 356 Sandra Lefort - D 116
 
Dingman Twp #2
SUPERVISOR - 6 Year Term - Vote for ONE  AUDITOR - 6 Year Term - Vote for ONE   JUDGE OF ELECTIONS - 4 Year Term - Vote for ONE  INSPECTOR OF ELECTIONS- 4 Year Term - Vote for ONE
Dennis Brink - R 207 Yolanda Goldsack - R - (WI) 11 Sandra Reiss - R 214    
 
Greene Twp
SUPERVISOR - 6 Year Term - Vote for ONE  AUDITOR - 6 Year Term - Vote for ONE   JUDGE OF ELECTIONS - 4 Year Term - Vote for ONE  INSPECTOR OF ELECTIONS- 4 Year Term - Vote for ONE
Gary Carlton - R 192     Sandra F. Smith - R 236 Lorraine Razny Piccolo - D 95
Charlie Olsommer - R 122                            
Gary Carlton - D - (WI) 36                            
 
Lackawaxen Twp #1
SUPERVISOR - 6 Year Term - Vote for ONE  AUDITOR - 6 Year Term - Vote for ONE   JUDGE OF ELECTIONS - 4 Year Term - Vote for ONE  INSPECTOR OF ELECTIONS- 4 Year Term - Vote for ONE
Robert Tellefsen - R 14 John Hoglund - R - (WI) 8        
Bob Cocchi - R 120                            
Tom Cardinale - R 95                            
Tom Cardinale - D - (WI) 9                            
 
Lackawaxen Twp #2
SUPERVISOR - 6 Year Term - Vote for ONE  AUDITOR - 6 Year Term - Vote for ONE   JUDGE OF ELECTIONS - 4 Year Term - Vote for ONE  INSPECTOR OF ELECTIONS- 4 Year Term - Vote for ONE
Robert Tellefsen - R 8 John Hoglund - R - (WI) 2        
Bob Cocchi - R 118                            
Tom Cardinale - R 156                            
Tom Cardinale - D - (WI) 19                            
 
Lehman Twp # 1
SUPERVISOR - 6 Year Term - Vote for ONE  AUDITOR - 6 Year Term - Vote for ONE   CONSTABLE - 6 Year Term - Vote for ONE 
Robert H. Rohner, Jr. - R 120 Diane Hinson - D 50 Magdalena Lopez - D - (WI) 1
Robert H. Rohner, Jr. - D - (WI) 14 Stanley Ciemiecki - R 89 Dave Cavanaugh - R - (WI) 32
   
JUDGE OF ELECTIONS - 4 Year Term - Vote for ONE  INSPECTOR OF ELECTIONS- 4 Year Term - Vote for ONE
Debra Bastian - R 95 Janet Peritore - R 95
 
Lehman Twp # 2
SUPERVISOR - 6 Year Term - Vote for ONE  AUDITOR - 6 Year Term - Vote for ONE   CONSTABLE - 6 Year Term - Vote for ONE 
Robert H. Rohner, Jr. - R 74 Diane Hinson - D 73 Magdalena Lopez - D - (WI) 34
Robert H. Rohner, Jr. - R 40 Stanley Ciemiecki - R 61 Dave Cavanaugh - R - (WI) 1
   
JUDGE OF ELECTIONS - 4 Year Term - Vote for ONE  INSPECTOR OF ELECTIONS- 4 Year Term - Vote for ONE
Robert G. Snee - D 69    
 
Matamoras Boro #1
MAYOR - 4 Year Term - Vote for ONE  COUNCILMAN - 4 Year Term                            Vote for not more than THREE  COUNCILMAN - 2 Year Term                              Vote for ONE 
Janet E. Clark - R 74 Dayne Losee - D 48 Mark Madsen - D 51
Stefanie Rose-Cummings-D-WI 7 Thomas Greiner - D 52 Jeffery Lawler - R 57
    Steven N. Yingling - R 47        
    David Clark - R 58        
   
JUDGE OF ELECTIONS - 4 Year Term - Vote for ONE  INSPECTOR OF ELECTIONS- 4 Year Term - Vote for ONE
Pamela Lawler - R 41 Beverly Ann Dexter - D  55
Sandra R. St. Onge - R 31 Shirley A. Tschudy - R 75
 
Matamoras Boro #2
MAYOR - 4 Year Term - Vote for ONE  COUNCILMAN - 4 Year Term                            Vote for not more than THREE  COUNCILMAN - 2 Year Term                              Vote for ONE 
Janet E. Clark - R 104 Dayne Losee - D 51 Mark Madsen - D 53
Stefanie Rose-Cummings-D-WI 3 Thomas Greiner - D 57 Jeffery Lawler - R 91
    Steven N. Yingling - R 73        
    David Clark - R 92        
   
JUDGE OF ELECTIONS - 4 Year Term - Vote for ONE  INSPECTOR OF ELECTIONS- 4 Year Term - Vote for ONE
Paul George Sybrandy - R 111    
 
 
Milford Boro
COUNCILMAN - 4 Year Term                            Vote for not more than FOUR COUNCILMAN - 2 Year Term                              Vote for ONE  CONSTABLE - 6 Year Term - Vote for ONE 
Douglas J. Jacobs - R 91        
Nick May - R 95                  
Robert Zaruba - R 78                  
   
JUDGE OF ELECTIONS - 4 Year Term - Vote for ONE  INSPECTOR OF ELECTIONS- 4 Year Term - Vote for ONE
    Ethel Musselwhite - R 112
 
Milford Twp
SUPERVISOR - 6 Year Term - Vote for ONE  AUDITOR - 6 Year Term - Vote for ONE   CONSTABLE - Vote for ONE - 6 Year Term
Robert DiLorenzo - D 35        
Gary M. Williams - R 144                
   
JUDGE OF ELECTIONS - 4 Year Term - Vote for ONE  INSPECTOR OF ELECTIONS- 4 Year Term - Vote for ONE
Lorelei K. Davis - R 145    
 
Palmyra Twp
SUPERVISOR - 6 Year Term - Vote for ONE  AUDITOR - 6 Year Term - Vote for ONE   CONSTABLE - 6 Year Term - Vote for ONE 
John S. Dublanica - D 78 Donna L. Hunter - D 86 John Umb - R 238
Eric J. Ehrhardt - R 266                  
   
JUDGE OF ELECTIONS - 4 Year Term - Vote for ONE  INSPECTOR OF ELECTIONS- 4 Year Term - Vote for ONE
Bruce M. Taylor - D 86 Veronica Deisler - D 83
       
 
Porter Twp
SUPERVISOR - 6 Year Term - Vote for ONE  AUDITOR - 6 Year Term - Vote for ONE   JUDGE OF ELECTIONS - 4 Year Term - Vote for ONE  INSPECTOR OF ELECTIONS- 4 Year Term - Vote for ONE
Terri Koch - R 31 Edward Klebes - D - (WI) 15     James Markey - R - (WI) 13
Daniel F. Krell - R 18 Edward Klebes - D - (WI) 27                    
Terri Koch - D - (WI) 14                            
                           
 
Shohola Twp
SUPERVISOR - 6 Year Term - Vote for ONE  AUDITOR - 6 Year Term - Vote for ONE   CONSTABLE - 6 Year Term - Vote for ONE 
George Fluhr - D 92 John J. Somers - D 64 Robert Gallagher - D - (WI) 18
Shirley Masuo - R 99         Robert Gallagher - R - (WI) 30
George Fluhr - R - (WI) 106                
   
JUDGE OF ELECTIONS - 4 Year Term - Vote for ONE  INSPECTOR OF ELECTIONS- 4 Year Term - Vote for ONE
       
                                 
 
Westfall Twp
SUPERVISOR - 6 Year Term - Vote for ONE  SUPERVISOR - 2 Year Term - Vote for ONE  AUDITOR - 6 Year Term - Vote for ONE  
Paul C. Fischer - R 190 John W. Dalton, Jr. - D 53    
    Robert Bostinto - R 161        
   
JUDGE OF ELECTIONS - 4 Year Term - Vote for ONE  INSPECTOR OF ELECTIONS- 4 Year Term - Vote for ONE
Aurora Bergmann - R - (WI) 18 Dorothy Haber - D 63
    Kathy Kanet - R - (WI) 10
Precincts Reporting 18   of  18