Pike County Municipal General Election 2015
Unofficial
Total Vote Blooming Grove Delaware 1 Delaware 2 Dingman 1 Dingman 2 Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2 Lehman 1 Lehman 2 Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp Palmyra Porter Shohola Westfall
Total Votes 10749 938 604 644 1195 927 696 508 589 473 516 277 390 376 439 814 101 697 565
JUSTICE OF THE SUPREME COURT - Vote for not more than THREE
Total Vote Blooming Grove Delaware 1 Delaware 2 Dingman 1 Dingman 2 Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2 Lehman 1 Lehman 2 Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp Palmyra Porter Shohola Westfall
David Wecht - D 3308 317 166 164 333 271 247 116 121 194 259 99 130 150 129 243 29 217 123
Kevin M. Dougherty - D 3733 382 198 179 382 300 263 133 152 205 263 109 147 163 147 301 31 229 149
Christine Donohue - D 3749 366 183 195 381 326 278 131 168 223 176 119 149 170 152 287 38 241 166
Judy Olson - R 5421 470 341 372 656 471 330 307 344 209 170 107 163 134 208 462 47 316 314
Mike George - R 4961 433 309 335 596 442 302 290 301 192 159 102 149 127 193 409 43 288 291
Anne Covey - R 5064 446 303 339 610 456 295 291 320 180 168 112 156 126 199 430 49 286 298
Paul P. Panepinto - I 815 57 64 47 86 79 59 37 48 26 42 21 30 21 37 52 5 63 41
JUDGE OF THE SUPERIOR COURT - Vote for ONE
Total Vote Blooming Grove Delaware 1 Delaware 2 Dingman 1 Dingman 2 Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2 Lehman 1 Lehman 2 Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp Palmyra Porter Shohola Westfall
Alice Beck Dubow - D 3850 350 201 197 370 327 277 126 163 232 287 124 153 171 147 273 34 251 167
Emil Giordano - R 5673 496 345 387 687 499 346 322 346 207 195 120 177 138 227 466 48 336 331
JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT - Vote for ONE 
Total Vote Blooming Grove Delaware 1 Delaware 2 Dingman 1 Dingman 2 Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2 Lehman 1 Lehman 2 Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp Palmyra Porter Shohola Westfall
Michael Wojcik - D 3785 338 188 197 376 344 241 126 161 224 284 130 157 166 145 263 36 243 166
Paul  Lalley - R 5774 502 362 385 687 501 387 324 347 213 197 118 179 146 232 477 44 343 330
COUNTY COMMISSIONERS - 4 Year Term - Vote for not more than TWO 
Total Vote Blooming Grove Delaware 1 Delaware 2 Dingman 1 Dingman 2 Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2 Lehman 1 Lehman 2 Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp Palmyra Porter Shohola Westfall
David E. Ruby - D 4044 315 197 214 471 336 245 146 170 211 247 122 170 204 193 287 29 272 215
Steven R. Guccini - D 4266 358 211 235 463 330 287 182 205 212 238 116 155 200 176 391 31 258 218
Matthew M. Osterberg - R 6064 541 375 386 726 557 343 302 356 225 223 149 211 178 252 430 58 406 346
Richard A. Caridi - R 5472 557 338 353 602 505 359 300 349 222 209 115 157 121 203 422 56 335 269
 
DISTRICT ATTORNEY - 4 Year Term - Vote for ONE 
Total Vote Blooming Grove Delaware 1 Delaware 2 Dingman 1 Dingman 2 Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2 Lehman 1 Lehman 2 Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp Palmyra Porter Shohola Westfall
Raymond J. Tonkin - D 5425 461 254 291 634 407 408 266 314 226 275 140 217 199 233 408 42 331 319
Kelly A. Gaughan - R 5031 458 328 341 536 503 267 216 262 236 224 124 162 158 198 378 57 348 235
COUNTY TREASURER - 4 Year Term - Vote for ONE 
Total Vote Blooming Grove Delaware 1 Delaware 2 Dingman 1 Dingman 2 Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2 Lehman 1 Lehman 2 Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp Palmyra Porter Shohola Westfall
John Gilpin - R 7906 670 456 481 903 680 593 390 448 283 297 195 278 232 317 665 64 514 440
PROTHONOTARY / CLERK OF THE COURTS / CLERK OF THE ORPHANS' COURT - 4 Year Term - Vote for ONE 
Total Vote Blooming Grove Delaware 1 Delaware 2 Dingman 1 Dingman 2 Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2 Lehman 1 Lehman 2 Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp Palmyra Porter Shohola Westfall
Kelle Hankins - D 3311 329 165 187 319 279 195 119 149 203 269 104 128 145 121 215 30 213 141
Denise Fitzpatrick - R 6496 538 395 410 785 582 413 338 372 236 216 149 219 200 280 530 56 395 382
RECORDER OF DEEDS/ REGISTER OF WILLS - 4 Year Term - Vote for ONE 
Total Vote Blooming Grove Delaware 1 Delaware 2 Dingman 1 Dingman 2 Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2 Lehman 1 Lehman 2 Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp Palmyra Porter Shohola Westfall
Denise DeGraw Fey -D 3530 333 169 193 348 330 213 120 144 208 275 106 141 153 139 219 32 218 189
Sharon Schroeder - R 6352 533 401 410 762 534 410 344 386 227 206 149 204 192 265 527 57 406 339
COUNTY AUDITOR - 4 Year Term - Vote for not more than TWO 
Total Vote Blooming Grove Delaware 1 Delaware 2 Dingman 1 Dingman 2 Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2 Lehman 1 Lehman 2 Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp Palmyra Porter Shohola Westfall
Missi Strub - D 3521 335 180 193 384 312 197 109 141 184 231 107 143 193 152 224 27 245 164
Diane Hinson - D 3368 326 159 175 324 293 209 122 148 232 298 94 123 149 121 225 27 209 134
Gail Sebring - R 5769 487 363 362 704 497 360 313 346 217 191 142 195 147 234 475 47 328 361
Thomas Foran - R 5512 491 338 365 684 498 350 307 338 197 161 117 181 138 225 439 48 324 311
CORONER - 4 year Term - Vote for ONE 
Total Vote Blooming Grove Delaware 1 Delaware 2 Dingman 1 Dingman 2 Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2 Lehman 1 Lehman 2 Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp Palmyra Porter Shohola Westfall
Chris Brighton - R 7916 668 458 504 928 690 528 375 449 290 306 214 287 240 332 628 67 501 451
DELAWARE VALLEY SCHOOL DISTRICT - SCHOOL DIRECTOR - 4 Year Term - Vote for not more than FIVE 
Total Vote Delaware 1 Delaware 2 Dingman 1 Dingman 2 Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp Shohola Westfall
John Jack O'Leary - D/R 4341 455 489 864 718 207 271 232 293 426 386
Dawn Bukaj - D/R 3923 437 466 780 658 167 195 208 263 390 359
Cory Homer - D/R 4007 416 437 807 631 199 246 202 258 416 395
Brian Carso - D/R 3799 408 446 767 644 177 205 191 240 373 348
John Wroblewski - D/R 4102 421 461 848 669 192 224 219 278 414 376
DELAWARE VALLEY SCHOOL DISTRICT - SCHOOL DIRECTOR - 2 Year Term - Vote for ONE 
Total Vote Delaware 1 Delaware 2 Dingman 1 Dingman 2 Matamoras Boro 1 Matamoras Boro 2 Milford Boro Milford Twp Shohola Westfall
Charles Pike - D/R 4772 495 545 929 762 222 319 245 308 497 450
WALLENPAUPACK SCHOOL DISTRICT - SCHOOL DIRECTOR - 4 Year Term - Vote for not more than FIVE 
Total Vote Blooming Grove Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2 Palmyra            
John F. Spall - D/R 2638 731 505 353 408 641            
Gary Beilman - D/R 2655 726 489 378 404 658            
John Drake - D/R 2588 709 482 362 387 648            
Robert Schwartz - D/R 2462 683 461 348 370 600            
Michael Spencer - D/R 2728 716 451 350 636 575            
WALLENPAUPACK SCHOOL DISTRICT - SCHOOL DIRECTOR - 2 Year Term - Vote for ONE 
Total Vote Blooming Grove Greene Lackawaxen 1 Lackawaxen 2 Palmyra            
Bonnie Cabel Rotella - D 977 332 123 130 144 248            
Paul Otway - R 2266 522 530 327 371 516            
EAST STROUDSBURG SCHOOL DISTRICT - SCHOOL DIRECTOR - 4 Year Term - Vote for not more than FIVE 
Total Vote Lehman 1 Lehman 2 Porter                        
Debbie Kulick - D/R 838 377 389 72                        
Judy Summers - D/R 739 336 340 63                        
Lisa VanWhy - D/R 784 363 366 55                        
Wayne Rohner - D/R 767 335 372 60                        
Robert C. Huffman - D 498 207 255 36                        
John Smith - R 444 203 195 46                        
EAST STROUDSBURG SCHOOL DISTRICT - SCHOOL DIRECTOR - 2 Year Term - Vote for ONE 
Total Vote Lehman 1 Lehman 2 Porter                        
Ronn Bradley - D/R 894 400 424 70                        
BORO AND TOWNSHIP RESULTS
Blooming Grove Twp
SUPERVISOR - 6 Year Term - Vote for ONE  AUDITOR - 6 Year Term - Vote for ONE   CONSTABLE - 6 Year Term - Vote for ONE 
Tammy Gillette - R 655 Peter P. D'Alauro - R 654 Michael Christopher - R 667
   
JUDGE OF ELECTIONS - 4 Year Term - Vote for ONE  INSPECTOR OF ELECTIONS- 4 Year Term - Vote for ONE
Patricia L. Knight - R 662 Bernhardine H. Muller - D 335
    Denise Strauser - R 520
   
 
Delaware Twp  # 1
SUPERVISOR - 6 Year Term - Vote for ONE  AUDITOR - 6 Year Term - Vote for ONE   AUDITOR - 2 Year Term - Vote for ONE  
John D. Henderson - D/R 476 Dennis Lee - D/R 474 Cody A. Smith - R 428
   
JUDGE OF ELECTIONS - 4 Year Term - Vote for ONE  INSPECTOR OF ELECTIONS- 4 Year Term - Vote for ONE
Karen DeVilliers - D 208 Pat Collins - R 452
Laura Hammond - R 354        
 
Delaware Twp # 2
SUPERVISOR - 6 Year Term - Vote for ONE  AUDITOR - 6 Year Term - Vote for ONE   AUDITOR - 2 Year Term - Vote for ONE  
John D. Henderson - D/R 535 Dennis Lee - D/R 544 Cody A. Smith - R 476
   
JUDGE OF ELECTIONS - 4 Year Term - Vote for ONE  INSPECTOR OF ELECTIONS- 4 Year Term - Vote for ONE
Cheryl R. Glenn - D 182 Ida Walker - D 221
Joyce R. Lewis - R 413 Deborah Ryan - R 378
 
Dingman Twp #1
SUPERVISOR - 6 Year Term - Vote for ONE  AUDITOR - 6 Year Term - Vote for ONE   JUDGE OF ELECTIONS - 4 Year Term - Vote for ONE  INSPECTOR OF ELECTIONS- 4 Year Term - Vote for ONE
Dennis Brink - R 912 Yolanda Goldsack - R 835 Laura M. Orben - R 896 Sandra Lefort - D 695
 
Dingman Twp #2
SUPERVISOR - 6 Year Term - Vote for ONE  AUDITOR - 6 Year Term - Vote for ONE   JUDGE OF ELECTIONS - 4 Year Term - Vote for ONE  INSPECTOR OF ELECTIONS- 4 Year Term - Vote for ONE
Dennis Brink - R 682 Yolanda Goldsack - R 664 Sandra Reiss - R 673 WI - Denise Ayala - R 18
 
Greene Twp
SUPERVISOR - 6 Year Term - Vote for ONE  AUDITOR - 6 Year Term - Vote for ONE   JUDGE OF ELECTIONS - 4 Year Term - Vote for ONE  INSPECTOR OF ELECTIONS- 4 Year Term - Vote for ONE
Gary Carlton - D/R 564 WI - Charles Burnett - R 23 Sandra F. Smith - R 511 Lorraine Razny Piccolo - D 434
 
Lackawaxen Twp #1
SUPERVISOR - 6 Year Term - Vote for ONE  AUDITOR - 6 Year Term - Vote for ONE   JUDGE OF ELECTIONS - 4 Year Term - Vote for ONE  INSPECTOR OF ELECTIONS- 4 Year Term - Vote for ONE
Tom Cardinale - D/R 335 John Hoglund - R 337 WI - Lindsey Cron - R  6 WI - Sandra Martin - R 3
 
Lackawaxen Twp #2
SUPERVISOR - 6 Year Term - Vote for ONE  AUDITOR - 6 Year Term - Vote for ONE   JUDGE OF ELECTIONS - 4 Year Term - Vote for ONE  INSPECTOR OF ELECTIONS- 4 Year Term - Vote for ONE
Tom Cardinale - D/R 413 John Hoglund - R 409 WI - Amy Konecsni - NF 16    
 
Lehman Twp # 1
SUPERVISOR - 6 Year Term - Vote for ONE  AUDITOR - 6 Year Term - Vote for ONE   CONSTABLE - 6 Year Term - Vote for ONE 
Robert H. Rohner, Jr. - D/R 422 Diane Hinson - D 227 Magdalena Lopez - D 204
    Stanley Ciemiecki - R 208 David Cavanaugh - R 244
   
JUDGE OF ELECTIONS - 4 Year Term - Vote for ONE  INSPECTOR OF ELECTIONS- 4 Year Term - Vote for ONE
Debra Bastian - R 292 Janet Peritore - R 284
 
Lehman Twp # 2
SUPERVISOR - 6 Year Term - Vote for ONE  AUDITOR - 6 Year Term - Vote for ONE   CONSTABLE - 6 Year Term - Vote for ONE 
Robert H. Rohner, Jr. - D/R 464 Diane Hinson - D 299 Magdalena Lopez - D 306
    Stanley Ciemiecki - R 187 David Cavanaugh - R 192
   
JUDGE OF ELECTIONS - 4 Year Term - Vote for ONE  INSPECTOR OF ELECTIONS- 4 Year Term - Vote for ONE
Robert G. Snee - D 356    
 
Matamoras Boro #1
MAYOR - 4 Year Term - Vote for ONE  COUNCILMAN - 4 Year Term                            Vote for not more than THREE  COUNCILMAN - 2 Year Term                              Vote for ONE 
Janet E. Clark - R 168 Thomas Greiner - D 149 Mark Madsen - D 141
Paul A. Dedea - I 65 Dayne Losee - D 169 Jeffery Lawler - R 118
    David Clark - R 132        
    Steven N. Yingling - R 123        
   
JUDGE OF ELECTIONS - 4 Year Term - Vote for ONE  INSPECTOR OF ELECTIONS- 4 Year Term - Vote for ONE
Pamela Lawler - R 175 Beverly Ann Dexter - D  115
    Shirley A. Tschudy - R 136
 
Matamoras Boro #2
MAYOR - 4 Year Term - Vote for ONE  COUNCILMAN - 4 Year Term                            Vote for not more than THREE  COUNCILMAN - 2 Year Term                              Vote for ONE 
Janet E. Clark - R 235 Thomas Greiner - D 224 Mark Madsen - D 191
Paul A. Dedea - I 114 Dayne Losee - D 198 Jeffery Lawler - R 171
    David Clark - R 197        
    Steven N. Yingling - R 180        
   
JUDGE OF ELECTIONS - 4 Year Term - Vote for ONE  INSPECTOR OF ELECTIONS- 4 Year Term - Vote for ONE
Paul George Sybrandy - R 263 WI - Betty Reaggs - D 2
 
 
Milford Boro
COUNCILMAN - 4 Year Term                            Vote for not more than FOUR COUNCILMAN - 2 Year Term                              Vote for ONE  CONSTABLE - 6 Year Term - Vote for ONE 
Nick May - R 158 WI - David Weinberg - D 189 WI - Karl Diefenbach  - NF 7
Douglas J. Jacobs - R 125                  
Robert Zaruba - R 115                  
WI - Annette Haar - R 222                  
WI - Adriane Wendell - D 191                  
WI - Patrick Beck - R 210                  
WI - Meagen Kameen - D 197                  
   
JUDGE OF ELECTIONS - 4 Year Term - Vote for ONE  INSPECTOR OF ELECTIONS- 4 Year Term - Vote for ONE
WI - Ronald Gregory - R 5 Ethel Musselwhite - R 232
 
Milford Twp
SUPERVISOR - 6 Year Term - Vote for ONE  AUDITOR - 6 Year Term - Vote for ONE   CONSTABLE - Vote for ONE - 6 Year Term
Robert DiLorenzo - D 179     WI - Timothy Haken - R 2
Gary M. Williams - R 237                
   
JUDGE OF ELECTIONS - 4 Year Term - Vote for ONE  INSPECTOR OF ELECTIONS- 4 Year Term - Vote for ONE
Lorelei K. Davis - R 320 WI - Mary Murray - R 9
 
Palmyra Twp
SUPERVISOR - 6 Year Term - Vote for ONE  AUDITOR - 6 Year Term - Vote for ONE   CONSTABLE - 6 Year Term - Vote for ONE 
John S. Dublanica - D 263 Donna L. Hunter - D 491 John Umb - R 631
Eric J. Ehrhardt - R 520                  
   
JUDGE OF ELECTIONS - 4 Year Term - Vote for ONE  INSPECTOR OF ELECTIONS- 4 Year Term - Vote for ONE
Bruce M. Taylor - D 480 Veronica Deisler - D 484
       
 
Porter Twp
SUPERVISOR - 6 Year Term - Vote for ONE  AUDITOR - 6 Year Term - Vote for ONE   JUDGE OF ELECTIONS - 4 Year Term - Vote for ONE  INSPECTOR OF ELECTIONS- 4 Year Term - Vote for ONE
Terri Koch - D/R 67 WI - Lyn Attreed - D 22     James Markey - R 63
                           
 
Shohola Twp
SUPERVISOR - 6 Year Term - Vote for ONE  AUDITOR - 6 Year Term - Vote for ONE   CONSTABLE - 6 Year Term - Vote for ONE 
George Fluhr - D/R 360 John J. Somers - D 395 Robert G. Gallagher - D/R 565
   
JUDGE OF ELECTIONS - 4 Year Term - Vote for ONE  INSPECTOR OF ELECTIONS- 4 Year Term - Vote for ONE
WI - Barbara Hopkins - R 22 WI - Burnadett Knapp - R 19
    WI - Beatrice Schields - D 4
                                 
 
Westfall Twp
SUPERVISOR - 6 Year Term - Vote for ONE  SUPERVISOR - 2 Year Term - Vote for ONE  AUDITOR - 6 Year Term - Vote for ONE  
Paul C. Fischer - R 438 John W. Dalton, Jr. - D 184 WI - George Maskara - D 1
    Robert Bostinto - R 321        
   
JUDGE OF ELECTIONS - 4 Year Term - Vote for ONE  INSPECTOR OF ELECTIONS- 4 Year Term - Vote for ONE
Aurora Bergmann - R 415 Dorothy Haber - D 202
    Kathy Kanet - R 302
Precincts Reporting 18   of  18